Gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Kurimka

V obci Kurimka bol v roku 1915 požiarom zničený gréckokatolícky chrám z druhej polovice 18. storočia. O pár rokov neskôr bol na jeho mieste postavený nový kostolík rovnakého zasvätenia. Úplne dokončený bol až v roku 1930 a v 70-tych rokoch 20. storočia bol chrám zvonku omietnutý, a tak znehodnotený. Chrám je zo stavebného hľadiska trojdielna, trojpriestorová stavba s dvoma vežami. Celá zrubová konštrukcia spočíva na kamennom základe. Veža má stĺpovú konštrukciu a pod omietkou je obložená doskami. V pôvodnom chráme sa nachádzali tri zvony, v súčasnosti sú už iba dva. Vchod do chrámu je typicky zo západnej strany. Chrám nie je vybavený ikonostasom. Sú to iba štyri samostatné ikony v poradí.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.