kostolik mikulašova

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky (Mikulášová)

Gréckokatolícky drevený kostolík Mikulášová, ktorý je zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky, pochádza z roku 1730. Pôvodne bol postavený v obci Mikulášová, no v roku 1931 ho premiestnili do skanzenu – Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.

Trojdielny zrubový objekt má cenný ikonostas z 18. storočia, ktorý sa pýši zaujímavou vonkajšou farebnou dekoratívnou výzdobou. Zariadenie dreveného kostola z Mikulášovej, ikonostas a ďalšie voľné ikony pochádzajú z čias výstavby objektu, teda z 1. polovice 18. storočia.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Ikony ikonostasu, ako Pieta nad žertveníkom, oltárny obraz Ochrany Bohorodičky z roku 1734 či Apoštoský rad sú významným dokladom o premene charakteru karpatskej ikony. Premeny sa uskutočnili pod vplyvom miestnych etnických a náboženských pomerov, na kultúrnej hranici Východu a Západu.

Pre potreby cirkvi slúžil kostol až do roku 1926, keď si obyvatelia Mikulášovej začali stavať nový, murovaný kostol. Novostavbu budovali v bezprostrednej blízkosti dreveného kostola, ktorý od toho času začal chátrať a prekážať novej stavbe.

V roku 2005 bol kostol zrekonštruovaný, a to vrátane štýlovej drevenej ohrady s dvomi bránkami, ktorú pridali počas rekonštrukcie. V interiéri sa stále nachádza pôvodný ikonostras.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.