kozany

Gréckokatolícky drevený chrám Stretnutia Pána so Simeonom, Kožany

DREVENÝ CHRÁM SO VZÁCNYM ZVONOM Z ROKU 1406

Malá obec s názvom Kožany v regióne Šariš má síce len okolo sto obyvateľov, avšak ponúka návštevu gréckokatolíckeho chrámu s jedným z najstarších gotických zvonov na území Slovenska.

Chrám bol postavený roku 1698 a je známy aj ako "Cerkov Stritiňa Hospoda". Trojdielna stavba pozostáva z oltárnej miestnosti, hlavnej lode, babinca a postavená je najmä z klasických drevených šindľov. Komplikovanú strechu dotvára veža, v ktorej sa nachádza trojica zvonov a práve jeden z nich pochádza z obdobia gotiky a predstavuje raritu medzi zvonmi v drevených chrámoch na Slovensku. Veľmi zaujímavý je interiér, ktorý je zdobený ikonostasom, maľbami s výjavmi zo Starého a Nového zákona a ikonami z 18. storočia. Zaujímavé sú okenné mreže, ručne kované v gotickom štýle. Pozornosť upúta taktiež ozdobný luster, drevená čaša, svietniky a ďalšie bohoslužobné predmety.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Chrám bol značne rekonštruovaný. Interiér a jeho výzdoba sa reštaurovali v rokoch 1965 až 1970, exteriér až o tridsať rokov neskôr. Kostolík je zaujímavý nielen svojou výzdobou, architektúrou a históriou, ale aj tým, že je zaujímavou geocachingovou lokalitou. Kostolík dodnes slúži svojmu účelu a stále sa v ňom konajú bohoslužby.

Zdroje: www.beautifulslovakia.sk, www.muzeum.sk

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Kaštieľ Stropkov

Kaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta27.85 km
Hotel Zelená Lagúna ****28.03 km
Hotel Bellevue Bardejov19.49 km
Penzión Polianka21.77 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta27.85 km
Hotel Zelená Lagúna ****28.03 km
Horský hotel Javorná29.51 km