Jalová kostolík

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Juraja, Jalová

Východ Slovenska je okrem množstva zaujímavostí známy aj veľkým počtom drevených kostolíkov. Jeden z takýchto kostolíkov sa nachádza aj v obci s prozaickým názvom Jalová. Tento gréckokatolícky kostolík z roku 1792 bol zasvätený sv. Jurajovi.

Obec Jalová leží neďaleko mesta Snina. Kostol sv. Juraja nájdete približne v strede obce a hoci leží len kúsok od cesty, je tak trochu skrytý za budovami.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Chrám sv. veľkomučenníka Juraja znie síce veľkolepo, ale ide o maličký kostolík, napriek tomu v čase výstavby úplne postačoval pre potreby miestnych obyvateľov. Samotný chrám ma jednoduchú zrubovú konštrukciu, ktorá je postavená na kamennom základe. Na kostolíku nájdete aj dve vežičky, s kovovými trojramennými krížmi, keďže sa jedná o gréckokatolícky kostol. Tento chrám patril k tzv. "chrámom v kožuchu", bol omietnutý a obielený. V roku 2002 došlo k rozsiahlym opravám v chráme, bol kompletne obnovený, ale už neomietnutý.

Každú nedeľu a počas sviatkov sa v chráme na kopci slúži liturgia. Miestni veriaci tu zachovávajú juliánsky kalendár. Liturgickým jazykom je slovenčina a cirkevná slovančina. „Reálne chrám navštevuje približne desať ľudí,“ skonštatoval správca. Jalová totiž patrí medzi samosprávy s počtom obyvateľov do 100.

Zdroj: www.planetslovakia.sk, www.drevenechramy.sk