Jalová kostolík

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Juraja, Jalová

Východ Slovenska je okrem množstva zaujímavostí známy aj veľkým počtom drevených kostolíkov. Jeden z takýchto kostolíkov sa nachádza aj v obci s prozaickým názvom Jalová. Tento gréckokatolícky chrám z roku 1792 bol zasvätený sv. Jurajovi.

Obec Jalová leží neďaleko mesta Snina. Kostol sv. Juraja nájdete približne v strede obce a hoci leží len kúsok od cesty, je tak trochu skrytý za budovami.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Chrám sv. veľkomučeníka Juraja znie síce veľkolepo, no ide o maličký kostolík. Napriek tomu v čase výstavby úplne postačoval pre potreby miestnych obyvateľov. Kostol má jednoduchú zrubovú konštrukciu, ktorá je postavená na kamennom základe. Na kostolíku nájdete aj dve vežičky s kovovými trojramennými krížmi.

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Juraja v Jalovej patril k tzv. „chrámom v kožuchu” – bol omietnutý a obielený. V roku 2002 došlo v chráme k rozsiahlym opravám, bol kompletne obnovený, ale už neomietnutý.

Každú nedeľu a počas sviatkov sa v chráme na kopci slúži liturgia. Miestni veriaci tu zachovávajú juliánsky kalendár. Liturgickým jazykom je slovenčina a cirkevná slovančina.

Reálne chrám navštevuje približne desať ľudí”, skonštatoval správca. Jalová totiž patrí medzi samosprávy s počtom obyvateľov do 100.

 

Zdroj: www.planetslovakia.sk, www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa, Kalná Roztoka

Drevený gréckokatolícky chrám v Kalnej Roztoke bol postavený koncom 18. stor., v r.1750. Je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Drevená cerkov je v súčasnosti "v kožuchu", tzn. je

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom