Krivé kostolík

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša, Krivé

Ak raz navštívite obec Krivé, určite vás svojou krásou upúta kostolík s malým cintorínom, ktorého patrónom je sv. apoštol Lukáš.

Trojdielna zrubová stavba pochádza z roku 1826, avšak ešte pred ňou sa tu nachádzala stavba z roku 1718, ktorej boli ponechané iba steny z obidvoch strán. Radikálnou prestavbou zanikla typická trojvežatosť, ktorá je výrazným charakteristickým znakom v tomto regióne.

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša má obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predlženou loďou a štvorcovou vežou. Okrem lode, v ktorej sa počas bohoslužieb zhromažďujú veriaci, a svätyne, z ktorej vysluhuje obrady kňaz, sa tu nachádza i tzv. babinec – miesto určené pre katechumenov (nepokrstených) a výnimočných kajúcnikov, ktorí sa necítia byť hodní miesta v lodi.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Interiér upúta ikonostasom pochádzajúcim z 18. storočia, zhotoveným v barokovom slohu. Nachádza sa tu tiež niekoľko vzácnych ikon zo 16. storočia, ktoré pochádzajú pravdepodobne zo staršieho kostola stojaceho na tomto mieste.

Medzi najhodnotnejšie umelecko-historické pamiatky patria Bohorodička Hodegétria – po jej stranách stoja proroci s atribútmi a textami proroctiev, ďalej Spasiteľ s nebeskými silami – zobrazuje žehnajúceho, na tróne sediaceho Krista s nebeskými silami, držiaceho evanjelium, Krst Krista v Jordáne, Sv. Michal Archanjel – svätec je zobrazený ako rytier s mečom v ruke, ktorý bojuje proti silám zla a Deésis. Všetky spomenuté diela sú tempery na dreve z konca 16. storočia.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Drevený kostol sv. Františka z Assisi, Hervartov

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta14.76 km
Camp ZLATÉ KOPYTO29.61 km
Hotel Bellevue Bardejov6.48 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta14.76 km
Horský hotel Javorná18.76 km
Penzión Polianka22.10 km
Camp ZLATÉ KOPYTO29.61 km