800px-Slovakia_region_Spis_21

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala (Matysová)

 

 

 

Drevený gréckokatolícky chrám v Matysovej bol pravdepodobne postavený v 2. polovici 18. storočia. Jeho patrónom je sv. archanjel Michal.

Chrám bol opravovaný v r. 1938. Následne po tom, ako bol v obci vybudovaný nový murovaný chrám zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi, bol v r. 1973 drevený chrám prenesený do skanzenu pod hradom Ľubovňa (Ľubovniansky skanzen).

Chrámový objekt je dvojdielny, trojpriestorový s troma vežami a krížmi. Konštrukcia je zrubová, u veže stĺpová. Vstup je cez portál v západnej časti do predsiene a z nej do lode. Hlavná veža je obložená šindľom, taktiež aj predsieň a loď. Na hlavnej veži je osadená cibuľa, laterna a malá strieška. Je ukončená ozdobným dvojramenným krížom. Vežičky nad chrámovou loďou a svätyňou sú si podobné, pričom nad loďou je osadený dvojramenný kríž, nad svätyňou jednoramenný. Pôvodne sa v hlavnej veži nachádzali tri zvony, tie však boli premiestnené do murovaného chrámu v Matysovej ešte pred prenesením dreveného chrámu do skanzenu.

[caption id="attachment_11482" align="aligncenter" width="700"]matysova.jpg Nádhera ukrytá vo vnútri chrámu. Foto: Ján Štovka. Zdroj: PSK[/caption]

 

Ikonostas (NKP) pochádza približne z 18. stor. Má štvorradovú architektúru na štyroch poschodiach. Prvý hlavný rad tvoria ikony: sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a ikona sv. archanjela Michala. Diakonské dvere nie sú osadené krídlami. Cárske dvere sú klasické dvojkrídlové a sú osadené šiestimi medailónmi (štyria evanjelisti a medailóny Zvestovania). Druhý je rad sviatkov, pričom uprostred je Mandylion. Tretí, apoštolský rad pozostáva zo šiestich ikon s dvojicami postáv. V strede je ikona Krista Veľkňaza s Bohorodičkou a sv. Jánom Krstiteľom. Štvrtý rad pozostáva zo šiestich medailónov jednotlivých prorokov. Ikonostas je ukončený tabuľovou ikonou Ukrižovania.

Z mobiliára možno uviesť oltár s ikonami Snímanie z kríža a bývalý oltár s ikonou Premenenia Pána z 18. storočia.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy9.58 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka21.66 km
Ranč Čajka28.47 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy9.58 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy9.58 km