1 bodruza

Drevený gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša, Bodružal (UNESCO)

Klenot medzi cerkvami – drevený Chrám sv. Mikuláša je jedným z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Trojdielna zrubová stavba s bohato členenou šindľovou strechou a troma vežami bola postavená v roku 1658 a v roku 2008 bola spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolíkmi zo slovenských Karpát zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sakrálna pamiatka je súčasťou jedinečného celku na vyvýšenom mieste v centre obce Bodružal v okrese Svidník. Okrem chrámu ho tvorí aj samostatná zvonica, priľahlý cintorín a drevená ohrada so šindľovou strieškou a vstupnou bránkou, ktorá je zakrytá kužeľovou strechou s makovičkou.

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Pozornosť pútajú najmä tri cirkevné veže symbolizujúce Svätú Trojicu. V najvyššej veži sú umiestnené zvony, ktoré boli na začiatku prvej svetovej vojny použité na vojenské účely – obyvatelia obce ich však v druhej polovici 20. rokov nahradili. Na najstaršom zachovanom zvone je uvedený letopočet 1759.

Exteriérový vzhľad cerkvi je ovplyvnený byzantským sakrálnym umením. Areál obklopuje zrubová ohrada – palánok so šindľovou strieškou, ktorý pomôže toto čarokrásne miesto nájsť.

Kostol bol ako zázrakom zachránený počas druhej svetovej vojny, keď ho zasiahol granát, ktorý nevybuchol. Odvážne dedinské ženy ho vyniesli von, riskujúc pri tom vlastný život, kde bol na neďalekom vŕšku zneškodnený vojakmi. V streche kostola možno doteraz nájsť pamiatku na túto udalosť.

Vnútorná výzdoba kostola je baroková, maľovaná bielo-zlatými farbami. V chrámovej lodi na severnej stene pred ikonostasom je vzácna zreštaurovaná maľba z druhej polovice 18. storočia, ktorá zachytáva výjavy z Biblie – Apokalypsu (Posledný súd) a Ukrižovanie.

 

Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)

 

POZRI TIEŽ:

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Drevený chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.