Nová Polianka kostolík

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy, Nová Polianka (Svidník)

Ozdobou jedinečného svidníckeho skanzenu na severovýchode Slovenska je drevený kostolík z Novej Polianky.

Kostolík pochádza z roku 1766 a pôvodne bol zasvätený sv. Paraskieve. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, ale po opravách bol užívaný až do roku 1960. Následne o rok neskôr bol po rekonštrukcii rozobratý a v roku 1986 podľa presnej dokumentácie obnovený a premiestnený do skanzenu.

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy predstavuje typický lemkovský variant trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov. Trojitosť členenia na svätyňu, loď a babinec zvýrazňujú smerom na západ sa zväčšujúce malebné vežičky.

Pri chráme sa nachádza drevená zvonica, ktorá má štvorcový pôdorys. Jej strecha je v tvare nízkej pyramídy, pokrytá je šindľami a visia v nej dva zvony. Na vrchole je osadený jednoramenný ozdobný kríž.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

„Srdcom” kostolíka je ikonostas z polovice 18. storočia, ktorý oddeľuje loď od svätyne. Tento ikonostas pochádza z bývalého dreveného chrámu z Pravroviec, o čom svedčí aj patrocinálna ikona Troch svätiteľov.

Cerkov je po vysviacke v roku 1993 funkčná a pravidelne sa v nej konajú bohoslužby.

 

 Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého, Krajné Čierno

Krajné Čierno je filiálku starobylej farnosti Ladomirová. Drevený chrám bol v obci postavený v r.1730. Zasvätený je sv. Bazilovi Veľkému – jednému z najvýznamnejších

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta25.69 km
Penzión Polianka15.81 km
Hotel Bellevue Bardejov23.90 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ25.07 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta25.69 km