hanigovsky hrad

Hanigovský hrad

Doba vzniku hradu je nejasná. Prispeli k tomu aj falzifikáty stredovekých falšovateľov listín, ktorí počiatky hanigovského "Nového hradu" posunuli už do roku 1209. Názov hradu sa uvádza v roku 1411 ako castrum Wywar (Nový hrad), čo svedčí o skutočnosti, že pred týmto hradom tu musel stáť starší hrad. Ten bol pôvodne postavený z dreva a dal ho vystavať šľachtic Mikčo. V roku 1342 požiadal kráľa Ľudovíta I. o povolenie prestavať hrad na kamenný. Svoju žiadosť odôvodnil tým, že Nový hrad sa nachádza v Uhorskom pohraničí s Poľskom a Ruskom a prestavbou by sa upevnilo pohraničné pásmo kráľovstva. Kráľ žiadosť rešpektoval a hrad bol prestavaný. Pravdepodobne týmto činom hrad nadobudol meno "Nový". Iné pramene však uvádzajú, že meno "Nový hrad" vzniklo v porovnaní so starším hradom Šariš, ako stoličným župným hradom. Kamenný hrad mal pôdorys obdĺžnika, o rozmeroch približne 55 x 20 metrov.

Celé priestranstvo obklopovalo hradobné opevnenie. Palác mal obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 14,7 x 6 metrov a bol dvojpodlažný. Opevnenie nádvoria bolo prispôsobené k prístupovej komunikácií, ktorá vstupovala do nádvoria z južnej strany 2,5 metra širokou bránou zabezpečenou strážnou vežou. V opevnení boli vytesané lôžka pre delá, hrad chránili aj strieľne od jeho prístupnejšej strany. Hradný komplex chránilo predbránie so vstupnou bránou. Na nádvorí boli hospodárske budovy a iné stavby, pravdepodobne drevené, pretože po požiari nezostali po nich žiadne stopy.

Uvádzané objekty sú v interiéri hradu dodnes identifikovateľné. Interiér paláca je až po parapety prízemných okien zasypaný suťou. Opevnenie sa niekde zachovalo aj do výšky 2 až 3 metre a vidno aj lôžka pre delá. Hrad je v literatúre uvádzaný ako zaniknutý, no zachoval sa vo svojej stredovekej podobe.

Hanigovsky hrad_vyhlad2

Ako sa dostať na hrad

Hrad sa nachádza nad obcou Hanigovce pri Sabinove, krytý medzi kopcami bočnej rázsochy pohoria Čergov, na najvýchodnejšom výbežku bradlového pásma. Je prístupný z obcí Hanigovce a Ľutina. Trasa v Hanigovciach začína pár metrov pod autobusovou zastávkou, stúpa pomedzi domy, zatáča sa doprava a pokračuje miernym stúpaním po lúkach až do lesa. Z lúk sú možné výhľady až na Šarišský hrad. Chodník je dobre značený a nachádza sa pri ňom studnička s poučným nápisom: Napoj sa, nenič ma. Doba výstupu z Hanigoviec, ako i Ľutiny je približne rovnaká.

Začiatok trasy: Hanigovce (511 m n. m.)

Koniec trasy: Hanigovský hrad (745 m n. m.)

Čas: 1:33 h

Vzdialenosť: 3,8 km

Stúpanie: ↗ 253 m

Klesanie: ↘ 19 m

Najvyšší bod: 511 m n. m.

Najnižší bod: 745 m n. m.

HANIGOVSKÝ HRAD je tiež súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

Pozri tiež:

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Pútnické miesto Ľutina

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Bowling u Piťa6.53 km
Pizzeria Biely Dom6.91 km
La Cucaracha6.98 km
Troja7.21 km
Reštaurácia XXL7.33 km
Penzión - Renesance Restaurant6.40 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany6.43 km
Hotel Mladosť **6.86 km
Troja7.21 km
Hotel Javorná8.63 km