Hanušovská Kalvária. Foto: www.hanusovce-rimkat.sk

Hanušovská Kalvária

Iniciatívou veriacich a vtedajšieho farára Jána Švec-Bilého bola farská záhrada v Hanušovciach nad Topľou v roku 1995 prestavaná na Kalváriu. Do zeme bolo osadených 14 drevených krížov, o ktorých starostlivosť sa prihlásilo a svojím podpisom sa zaviazalo starať 14 rodín z farnosti. V roku 2004 sa začala na Kalvárii stavať kaplnka, ktorá bola slávnostne posvätená v roku 2007.

V pôstnom období sa na Kalvárii pravidelne každú nedeľu v popoludňajších hodinách konajú krížové cesty za početnej účasti veriacich. Na sviatok Povýšenia Sv. Kríža, ktorý je 14. septembra, sa v kaplnke Kalvárie slávi odpustová sv. omša, ako aj Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej, ktorá pripadá vždy na druhý deň.

Interiér kaplnky na Hanušovskej Kalvárii zdobí drevený kríž a drevená plastika Sedembolestnej Panny Márie. V kaplnke sa nachádza aj pevný kamenný oltár a ambona.

Okrem toho, že sa Kalvária v Hanušovciach nad Topľou stala miestom krížových ciest a bohoslužieb, hlavne v letných mesiacoch je čoraz častejšie využívaná na prechádzky a oddych. V tieni stromov a v blahodárnom tichu, ktoré jej okolie ponúka, sa dá načerpať nová nielen duchovná, ale aj fyzická sila. Občas možno na Kalvárii stretnúť aj skupiny žiakov základnej školy, birmovancov či deti pripravujúce sa na prvé sväté prijímanie, ktorí spolu so svojimi katechétmi toto miesto využívajú na demonštračnú katechézu.

 

Zdroj textu a titulnej foto: www.hanusovce-rimkat.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Eden0.52 km
Reštaurácia u Hricka0.59 km
Motorest Čepcov8.97 km
Hotel Alfa ***9.85 km
Hotel Šport12.08 km
Penzión Eden0.52 km
Hotel Alfa ***9.85 km
Penzión Tatra12.05 km
Hotel Šport12.08 km
Kemp Tíšava12.39 km