1b (1)

Hermanovské skaly a Údolie obrov

Prírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského pohoria tvorený andezitmi a ryolitmi, na ktorých sa vyvinulo rastlinné spoločenstvo.

Rezerváciu zdobia skalné útvary nazývané Havrania a Sokolie skaly. Tie dosahujú výšku 80 metrov a dĺžku 150 metrov. Vznikli eróziou a zvetrávaním málo odolných hornín, čím umožnili odolnejším horninám vystúpiť na povrch. Práve vďaka týmto prírodným procesom môžu návštevníci Hermanovských skál sledovať pozoruhodné prírodné útvary.

Údolie, v ktorom sa nachádza chránené územie Hermanovské skaly, sa nazýva Údolie obrov. Prírodná rezervácia je totiž charakteristická značným množstvom masívnych skál a balvanov, ktoré ležia rozsypané pozdĺž cesty údolím a vytvárajú tak nádhernú prírodnú scenériu. Zaujímavosťou Údolia obrov je tzv. Obria noha.

Trasa okružného chodníka – Údolie obrov sa začína pod Kukorelliho chatou (v katastri obce Hermanovce nad Topľou), kde sa dostanete autom. Odtiaľ je potrebné nasledovať žlté turistické značenie, ktorým je vyznačený celý chodník. Trasa začína na parkovisku, kde nájdete aj prvú tabuľku a vedie hore lesom, NIE PO ASFALTOVEJ CESTE. Žltá značka vás prevedie takmer celým Údolím obrov až na jeho koniec k Prírodnej rezervácii Hermanovské skaly. Najkrajšie výhľady na okolitý región sa naskytajú práve na Sokolích skalách, kde je náročný výstup s využitím reťaze. Obzvlášť v zime je potrebné pri výstupe zvýšiť opatrnosť, skaly môžu byť zľadovatelé a šmykľavé. Naspäť sa vrátite po asfaltovej ceste - keďže je to okruh. 

Zahrejte sa zážitkami v Údolí Obrov

Náročnosť: MEDIUM

Začiatok trasy: Parkovisko pod Kukorelliho chatou (410  m n. m.)

Koniec trasy: Parkovisko pod Kukorelliho chatou (410  m n. m.)

Čas: 1:00 h

Vzdialenosť: 2,2 km

Stúpanie: ↗ 149 m

Klesanie: ↘ 149  m

Najvyšší bod: 530 m n. m.

Najnižší bod: 410 m n. m. 

MAPA

SVS-2023---zima---PROPAGACIA---cmyk-turistka---PROMO-sutaz-1200x900px

Zaujímavosť:

Hermanovské skaly sa pýšia aj bohatou flórou. Výrazné zastúpenie tu majú porasty tarice skalnej, skalnice horskej karpatskej či kostravy dalmatskej. Značná časť severných svahov je porastená hrubou vrstvou machov a čučoriedkou obyčajnou. Vyskytuje sa tu aj breza previsnutá, jarabina vtáčia, buk lesný a tiež viaceré druhy dubov, ktoré vytvárajú zaujímavé tvary.

Čo sa týka fauny, chránené územie je domovom jašterice múrovej, krkavca čierneho, ako aj vzácneho sokola.

hermanovské skaly

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

NKP Solivar

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia u Hricka6.63 km
Penzión Eden7.50 km
Ranč Zaľubova8.91 km
Penzión Farmer14.32 km
Motorest Čepcov15.24 km
Penzión Eden7.50 km
Ranč Zaľubova8.91 km
Penzión Farmer14.32 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****15.34 km
Hotel Polo15.56 km