Brekovský hrad (3). FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu. Pri potulkách na hrade a v okolí vraj návštevníci môžu stretnúť aj tajomného čierneho koňa...

 

Stredoveký hrad Brekov postavili v 13. storočí na uhorsko-poľskej ceste. Bol vybudovaný ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi – Jasenov, Vinné, Čičva. O dve storočia neskôr zosilnili jeho opevnenia, aby mohol v roku 1466 odolávať bojom medzi vojskami kráľa Mateja Korvína a poľského panovníka Kazimíra IV.

Matej Korvín na hrade strávil celú zimu na prelome rokov 1473 - 74 a údajne si čas krátil aj popíjaním dobrého vínka z brekovských viníc.

Ako to už býva, na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov. Za Františka Kendyho, v roku 1558, hrad dobil a dal zbúrať kráľ Ferdinand Habsburský. Aj napriek obnove a opravám musel čeliť ešte niekoľkým vojnovým výpravám. Najvýznamnejšími vlastníkmi hradu boli Drugethovci, ktorí hrad vlastnili až do 17. storočia. Osudnými sa mu stali protihabsburské povstania na konci 17. storočia. 

Brekovský hrad (1). FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Od tých čias po ňom ostali múry až do výšky troch podlaží, zvyšok komína, zachované okenné a drevené oblúky. Zaujímavými sú aj zachovaná vstupná brána, veža či oblúkovitá pivnica. 

Od roku 2009 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu občianskym Združením na záchranu Brekovského hradu, ktoré je od roku 2009 členom záujmového združenia Zachráňme hrady. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov.

Tesne pod hradom nájdete aj malé hradné múzeum, ktoré informuje o histórii tejto stredovekej stavby a ponúka rôzne suveníry (otvorené v letnej sezóne, podrobnosti o otváracej dobe TU).

K obľúbeným podujatiam na hrade patria júlové Drugethovské slávnosti alebo Silvestrovský výstup na hrad. 

Tajomný čierny kôň

Jeden z brekovských hradných pánov, František Barkóci, mal povesť krutého a chamtivého feudála. Viac obľuboval kone a majetok ako ľudí, najmä poddaných. V tom čase u neho slúžil skromný sluha Mišo Maťuka. Na jednom z jarmokov si za horko-ťažko ušetrené peniaze kúpil čierneho koníka - napoly mrcinu, ktorej sa mu uľútostilo, lebo predošlý gazda sa o koníka očividne nestaral. Mišo s láskou opatroval koňa, až z neho vychoval krásneho tátoša, akému nebolo páru široko-ďaleko. Barkóci žiarlil, že akýsi sluha má krajšieho koňa ako on a obvinil Miša z krádeže. Vraj čierneho tátoša ukradol priamo z panskej stajne. Mišo skončil na dereši a koňa mu vzali. V zlosti pána preklial, aby sa prepadol pod zem.

V nasledujúcu noc zastihlo Brekov zemetrasenie. Hrad bol vážne poškodený a pod jeho múrmi našiel smrť aj Barkóci. Odvtedy vídajú ľudia v okolí hradu potulovať sa čierneho koňa. Vraví sa, že je to sám Barkóci, ktorý nemá pokoja ani po smrti...

Prístup na hrad:
Na hrad sa dostanete po žltej turistickej značke, ktorá vedie od železničnej stanice v obci Brekov až priamo na hrad Brekov.

Brekovský hrad (2). FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****15.12 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ5.85 km
Hotel Zelená Lagúna ****15.12 km
Ranč Zaľubova20.46 km
Hotel Kamei25.20 km