Brekovský hrad (3). FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu. Pri potulkách na hrade a v okolí vraj návštevníci môžu stretnúť aj tajomného čierneho koňa...

Stredoveký hrad Brekov postavili v 13. storočí na uhorsko-poľskej ceste. Bol vybudovaný ako strážny hrad spolu s blízkymi hradmi Jasenov, Vinné a Čičva. O dve storočia neskôr zosilnili jeho opevnenia, aby mohol v roku 1466 odolávať bojom medzi vojskami kráľa Mateja Korvína a poľského panovníka Kazimíra IV.

Matej Korvín na hrade strávil celú zimu na prelome rokov 1473 – 1474 a údajne si čas krátil aj popíjaním dobrého vínka z brekovských viníc.

 Hrad Brekov. Foto: Jano Štovka
Hrad Brekov. Foto: Jano Štov...

Ako to už býva, na hrade Brekov sa vystriedalo niekoľko majiteľov. Za Františka Kendyho, v roku 1558, hrad dobyl a dal zbúrať kráľ Ferdinand Habsburský. Aj napriek obnove a opravám musel čeliť ešte niekoľkým vojnovým výpravám. Najvýznamnejšími vlastníkmi hradu boli Drugethovci, ktorí hrad vlastnili až do 17. storočia. Osudnými sa mu stali protihabsburské povstania na konci 17. storočia.

Od tých čias po ňom ostali múry až do výšky troch podlaží, zvyšok komína a zachované okenné a drevené oblúky. Zaujímavými sú aj zachovaná vstupná brána, veža či oblúkovitá pivnica.

Súčasťou komplexu je aj prírodná pamiatka Brekovská jaskyňa, ktorá bola v roku 2006 vyhlásená  s cieľom chrániť citlivé jaskynné krasové geosystémy. Tesne pod hradom je malé hradné múzeum, ktoré informuje o histórii tejto stredovekej stavby. Na požiadanie je možné  prehliadnuť si aj hradné pivnice. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Tesne pod Brekovským hradom nájdete aj malé hradné múzeum, ktoré informuje o histórii tejto stredovekej stavby a ponúka rôzne suveníry. Informácie o otváracej dobe nájdete TU.

 Hrad Brekov. Foto: Jano Štovka
Hrad Brekov. Foto: Jano Štov...

Od roku 2009 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu pod záštitou občianskeho Združenia na záchranu Brekovského hradu, ktoré je členom záujmového združenia Zachráňme hrady.

K obľúbeným podujatiam na hrade patria júlové Drugethovské slávnosti či Silvestrovský výstup na hrad.

Tajomný čierny kôň

Jeden z brekovských hradných pánov, František Barkóci, mal povesť krutého a chamtivého feudála. Viac obľuboval kone a majetok než ľudí, najmä poddaných.

V tom čase u neho slúžil skromný sluha Mišo Maťuka. Na jednom z jarmokov si za horko-ťažko ušetrené peniaze kúpil čierneho koníka – napoly mrcinu, ktorej sa mu uľútostilo, pretože predošlý gazda sa o koníka očividne nestaral. Mišo s láskou opatroval koňa, až z neho vychoval krásneho tátoša, akému nebolo páru široko-ďaleko.

Barkóci žiarlil, že akýsi sluha má krajšieho koňa ako on a obvinil Miša z krádeže. Vraj čierneho tátoša ukradol priamo z panskej stajne. Mišo skončil na dereši a koňa mu vzali. V zlosti pána preklial, aby sa prepadol pod zem.

V nasledujúcu noc zastihlo Brekov zemetrasenie. Hrad bol vážne poškodený a pod jeho múrmi našiel smrť aj Barkóci. Odvtedy vídajú ľudia v okolí hradu potulovať sa čierneho koňa. Vraví sa, že je to sám Barkóci, ktorý nemá pokoja ani po smrti...

 

PRÍSTUP NA HRAD BREKOV:

Na hrad sa dostanete po žltej turistickej značke, ktorá vedie od železničnej stanice v obci Brekov až priamo na hrad. Vstup na hrad je voľný.

Dĺžka trasy je 1,6 km,  čas výstupu 0:30 h, prevýšenie 125 m.

Titulná foto: Jano Štovka

 HRAD BREKOV je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha.

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Gaštanka5.45 km
Hotel Karpatia****6.12 km
Family Reštaurácia a Bar6.57 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“6.72 km
Reštaurácia Dukla6.78 km
Hotel Karpatia****6.12 km
Penzión Proxima6.32 km
Milénium Café & Penzión6.37 km
Apartmány Bunker Pub6.54 km
Penzión s reštauráciou Čičva6.86 km