Hrad Plaveč_Foto Jano Štovka (MQEP)

Hrad Plaveč

Nad širokou dolinou rieky Poprad na severovýchodnom Slovensku, v okrese Stará Ľubovňa, sa vypína kopec nesúci zrúcaninu hradu Plaveč z 13. storočia. Hrad postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad, približne okolo roku 1294. 

Názov hradu Plaveč je odvodený pravdepodobne od kmeňa Plavcov (Polovcov), ktorých uhorskí králi usadzovali v 11. - 12. storočí na pohraničnom území za účelom obrany hraníc. Viacerí majitelia postupne hrad prestavali. V 18. storočí hrad stratil vojenský význam. Poslednými obyvateľmi hradu boli ešte v 19. storočí  Paloszayovci, pre narušenú statiku hradu sa však presťahovali do kaštieľa pri Plavči.

plavec-2.png

V roku 1856 objekt vyhorel a odvtedy je v ruinách. Z hradu sa zachovali  zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti. Od r. 2014 prebieha na hrade obnova. Vďaka príspevku Ministerstva kultúry, Európskym fondom a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny s prispením nezamestnaných sa v prvej etape obnovila juhovýchodná stena. Objavená tiež bola časť  podzemných priestorov.  Druhá etapa obnovy hradu počíta s opravou priľahlej juhovýchodnej bašty. Z hradného vrchu je nádherný výhľad na široké okolie.

PRÍSTUP: pešo z obce Plaveč asi 10 min. Vstup na zrúcaninu hradu Plaveč je voľný.

Zdroj: vydavateľstvo Dajama; www.slovakia.travel.sk, Wikipedia

Plaveč_hrad_Foto: Jano Štovka (MQEP)

Hrad Plaveč_Foto Jano Štovka (MQEP)

 

Pozri tiež:

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy21.09 km
Camp ZLATÉ KOPYTO21.38 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy21.09 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy21.09 km
Camp ZLATÉ KOPYTO21.38 km
Horský hotel Javorná23.68 km
Hotel Bellevue Bardejov28.28 km