Hrad Plaveč_Foto Jano Štovka (MQEP)

Hrad Plaveč

Nad širokou dolinou rieky Poprad na severovýchodnom Slovensku, v okrese Stará Ľubovňa, sa vypína kopec nesúci zrúcaninu hradu Plaveč z 13. storočia. Hrad postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad, približne okolo roku 1294. 

Názov hradu Plaveč je odvodený pravdepodobne od kmeňa Plavcov (Polovcov), ktorých uhorskí králi usadzovali v 11. – 12. storočí na pohraničnom území za účelom obrany hraníc. Viacerí majitelia postupne hrad prestavali. V 18. storočí hrad stratil vojenský význam. Poslednými obyvateľmi hradu boli ešte v 19. storočí Paloszayovci. Kvôli narušenej statike hradu sa však presťahovali do kaštieľa pri Plavči.

V roku 1856 objekt vyhorel a odvtedy bol v ruinách. Z hradu sa zachovali zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti.

 Foto: Jano Štovka (MQEP)
Foto: Jano Štovka (MQEP)

Od roku 2014 prebieha na hrade obnova. Vďaka príspevkom z Ministerstva kultúry, Európskym fondom a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny s prispením nezamestnaným sa v prvej etape obnovila juhovýchodná stena. Objavená tiež bola časť podzemných priestorov. Druhá etapa obnovy hradu počíta s opravou priľahlej juhovýchodnej bašty.

Z hradného vrchu je nádherný výhľad na široké okolie.

PRÍSTUP: pešo z obce Plaveč asi 10 min. Vstup na zrúcaninu hradu Plaveč je voľný.

 

Zdroj: vydavateľstvo Dajama; www.slovakia.travel.sk, Wikipedia

Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)

 

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

Nestville park

Objavte čaro jedného z najkrajších kútov severného Slovenska, údolia Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Levočskej vrchoviny, k...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy21.09 km
Camp ZLATÉ KOPYTO21.38 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy21.09 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy21.09 km
Camp ZLATÉ KOPYTO21.38 km
Horský hotel Javorná23.68 km
Hotel Bellevue Bardejov28.28 km