Humenné skanzen - cerkev Sv. Michala Archaniela z Novej Sedlice

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha. Turisticky atraktívne prostredie v každom ročnom období láka návštevníkov spoznať jeho históriu, kultúru, tradície, kuriozity, ale aj malebnú prírodu všade navôkol.

Humenné vzniklo zo starej slovanskej osady pri rieke Laborec. Nájdené artefakty však dokazujú, že územie mesta bolo osídlené už v dobe bronzovej. Prvá písomná zmienka o Humennom pochádza z roku 1317. Dnes je to rozvinuté moderné mesto s bohatým kultúrno-spoločenským a športovým životom.

Najvyhľadávanejším turistickým objektom mesta je renesančný kaštieľ s rozsiahlym parkom. Jeho história siaha do začiatku 14. storočia a je nepochybne spätá s rodom Drugethovcov, neskôr Csakyovcov a Andrássyovcov. Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný a rekonštruovaný. Táto národná kultúrna pamiatka je jednou z najväčších a najrozľahlejších stavieb tohto typu na Slovensku.

 Renesančný kaštieľ. Zdroj foto: Jano Štovka
Renesančný kaštieľ. Zdroj...

V kaštieli sídli Vihorlatské múzeum, ktoré okrem stálych atraktívnych expozícií každoročne pripravuje pre verejnosť množstvo zaujímavých výstav a kultúrno-spoločenských podujatí.

 Vihorlatské múzeum. Zdroj foto: Jano Štovka
Vihorlatské múzeum. Zdroj f...

Najstaršou architektonickou pamiatkou v Humennom je gotický rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, ktorý je spojený s budovou kláštora. Staviteľmi kostola i kláštora boli františkáni. Objekty sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou.

 Gotický kostol Humenné. Zdroj foto: OOCR HZHŠ
Gotický kostol Humenné. Zdr...

V blízkosti centra sa nachádza expozícia ľudovej architektúry a bývania.

V členitom teréne skanzenu sú umiestnené domy, hospodárske domy, kováčska dielňa, mlyn, ale aj poľnohospodárske náradia, vozy a iné predmety pochádzajúce z obcí regiónu Horného Zemplína. Dominantou expozície je drevený kostolík z Novej Sedlice, ktorý bol postavený v roku 1764. Tieto skvosty ľudovej architektúry ročne obdivujú tisíce turistov.

 Skanzen v Humennom. Zdroj foto: Jano Štovka
Skanzen v Humennom. Zdroj fot...

Medzi kuriozity mesta patrí socha dobrého vojaka Švejka. Legendárna postava z románu českého spisovateľa Jaroslava Haška vás privíta svojím dobromyseľným úsmevom priamo na hlavnej železničnej stanici, kde sa odohrala časť príbehu zo známeho románu. Švejka si v Humennom pripomínajú aj cyklotrasou Po stopách dobrého vojaka Švejka. Cyklotrasa má dĺžku 52 kilometrov a vedie od sochy na železničnej stanici až do Laboreckého sedla.

 Švejk. Zdroj foto: Jano Štovka
Švejk. Zdroj foto: Jano Što...

Kolorit mesta Humenné neodmysliteľne dotvára rekreačná oblasť na rieke Laborec. Miesto medzi Valaškovským mostom a Sninským železničným mostom poskytuje možnosť rybárčenia a oddychu pri vode či zapožičania vodných bicyklov a člnov. Rieka Laborec poskytuje podmienky na nenáročnú vodnú turistiku. Najzaujímavejší úsek preteká cez Radvaň nad Laborcom, Humenné a ďalej do Strážskeho.

Starý 119-ročný kovový Valaškovský most je raritou. Bol postavený „horúcou” technológiou spájania nitmi, akou bola postavená Eiffelovka či Titanik. Prežil dve svetové vojny, povodne a teraz si tam zamilovaní spečaťujú svoju lásku.

Na severnom okraji mesta sa nachádza prímestský rekreačný areál Hubková. Tento obľúbený areál je lesoparkom s rybníkmi či miestami na opekačky. Vhodný je na nenáročné vychádzky, beh i cyklistiku.

Stálym objektom záujmu turistov je aj miestny židovský cintorín, ktorý svojou rozlohou patrí k najväčším a zároveň najstarším na Slovensku. Sú na ňom pochovaní významní občania mesta. Podľa historických údajov sa na ňom pochovávalo už od roku 1828.

 Židovský citorín. Zdroj foto: Jano Štovka
Židovský citorín. Zdroj fo...

K dávnej histórii mesta i regiónu patria neďaleké ruiny hradov Jasenov Brekov. Čas neubral týmto stredovekým strážcom na atraktivite a pôsobivosti. Hrady strážili významnú krajinskú cestu i pohraničné pásmo. Dlhé obdobie patrili medzi ich majiteľov Drugethovci, ktorí vlastnili aj humenský kaštieľ. Jasenovský hrad je známy peňazokazeckou dielňou a podzemnou chodbou. 

 Brekovský hrad. Zdroj foto: Jano Štovka
Brekovský hrad. Zdroj foto:...

Hrady sú dnes ľahko prístupné a ich okolie je dobre udržiavané. Hradné vrchy poskytujú prekrásne panoramatické výhľady na údolie Laborca, mesto Humenné, priľahlé obce a okolitý región.

 Jasenovský hrad. Zdroj foto: Jano Štovka
Jasenovský hrad. Zdroj foto:...

Veľkolepé prírodné scenérie ponúka aj Národná prírodná rezervácia Humenský sokol, ktorá je súčasťou Humenských vrchov. Z vrcholu Červená skala (477 m n. m.) sa ponúkajú výhľady na mesto Humenné, hrad Brekov, Jasenov, dedinku Jasenov a okolitú krajinu.

Absolvovať pochod náučným chodníkom Humenský sokol, ktorý je možné navštíviť v každom ročnom období, sa rozhodne oplatí. Raritou je pozoruhodná jaskyňa Dúpna s mohutným portálom, ktorá pamätá časy dinosaurov.

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Kalvária v Humennom

Kalvária v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou. Postavená bola koncom 19. storočia na prázdnych svahoch v severnej časti nad mestom.

Vodná nádrž Veľká Domaša

V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje

Zemplínske Hámre – múzeum a náučný chodník

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Family Reštaurácia a Bar0.23 km
Hotel Karpatia****0.36 km
Reštaurácia Dukla0.37 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.38 km
Reštaurácia Modrý Kocúr0.50 km
Milénium Café & Penzión0.11 km
Apartmány Bunker Pub0.13 km
Hotel Karpatia****0.36 km
Penzión Proxima0.49 km
Penzión ASTON1.51 km