Humenné skanzen - cerkev Sv. Michala Archaniela z Novej Sedlice

Humenné

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha. Turisticky atraktívne prostredie v každom ročnom období láka  návštevníkov  spoznať jeho históriu, kultúru, tradície, kuriozity, ale aj malebnú prírodu všade navôkol.

Humenné vzniklo zo starej slovanskej osady pri rieke Laborec. Nájdené artefakty však dokazujú, že územie mesta bolo osídlené už v dobe bronzovej. Prvá písomná zmienka o Humennom pochádza z roku 1317. Dnes je to rozvinuté moderné mesto s bohatým kultúrno-spoločenským a športovým životom.

Najvyhľadávanejším turistickým objektom mesta je renesančný kaštieľ s rozsiahlym parkom. Jeho história siaha do začiatku 14. storočia a je nepochybne  spätá s rodom Drugethovcov, neskôr Csakyovcov a Andrássyovcov. Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný a rekonštruovaný. Táto národná kultúrna pamiatka je jednou z najväčších a najrozľahlejších stavieb tohto typu na Slovensku.

 Renesančý kaštieľ. Foto: Jano Štovka
Renesančý kaštieľ. Foto:...

V kaštieli sídli Vihorlatské múzeum, ktoré okrem stálych atraktívnych expozícií každoročne pripravuje pre verejnosť množstvo zaujímavých výstav a kultúrno-spoločenských podujatí.

 Vihorlatské múzeum. Foto: Jano Štovka
Vihorlatské múzeum. Foto: J...

Najstaršou architektonickou pamiatkou v Humennom je gotický rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, ktorý je spojený s budovou kláštora. Staviteľmi kostola i kláštora boli františkáni. Objekty sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou.

 Gotický kostol Humenné. Zdroj foto: OOCR HZHŠ
Gotický kostol Humenné. Zdr...

V blízkosti centra sa nachádza expozícia ľudovej architektúry a bývania.

V členitom teréne skanzenu sú umiestnené domy, hospodárske domy, kováčska dielňa, mlyn, ale aj poľnohospodárske náradia, vozy a iné predmety pochádzajúce z obcí regiónu Horného Zemplína. Dominantou expozície je drevený kostolík z Novej Sedlice, ktorý bol postavený v roku 1764. Tieto skvosty ľudovej architektúry ročne obdivujú  tisíce turistov.

 Švejk. Foto: Jano Štovka
Švejk. Foto: Jano Štovka

Medzi kuriozity mesta patrí socha dobrého vojaka Švejka. Legendárna postava z románu českého spisovateľa Jaroslava Haška vás privíta svojim dobromyseľným úsmevom priamo na hlavnej železničnej stanici. Po stopách dobrého vojaka Švejka je názov 52 kilometrovej cyklotrasy, ktorá začína v Laboreckom sedle a končí pred sochou Švejka.

 Švejk. Foto: Jano Štovka
Švejk. Foto: Jano Štovka

Kolorit mesta Humenné neodmysliteľne dotvára rekreačná oblasť na rieke Laborec. Miesto medzi Valaškovským mostom a Sninským železničným mostom poskytuje možnosť rybárčenia a oddychu pri vode, zapožičanie vodných bicyklov a člnov. Rieka Laborec poskytuje podmienky pre nenáročnú vodnú turistiku. Najzaujímavejší úsek preteká cez Radvaň nad Laborcom, Humenné a ďalej do Strážskeho.  

Starý 119 ročný kovový Valaškovský most  je raritou. Bol postavený „horúcou“ technológiou spájania nitmi, akou bola postavená Eiffelovka či Titanik. Prežil dve svetové vojny, povodne a teraz si tam zamilovaní spečaťujú svoju lásku.

Na severnom okraji mesta sa nachádza prímestský rekreačný areál Hubková. Tento obľúbený areál je lesoparkom s rybníkmi či miestami na opekačky. Vhodný je pre nenáročné vychádzky, beh i cyklistiku.

Stálym objektom záujmu turistov je  aj miestny židovský cintorín, ktorý svojou rozlohou patrí k najväčším a zároveň najstarším na Slovensku. Sú na ňom pochovaní významní občania mesta. Podľa historických údajov sa na ňom pochovávalo už od roku 1828.

 Židovský citorín. Foto: Jano Štovka
Židovský citorín. Foto: Ja...

K dávnej histórii mesta i regiónu patria neďaleké  ruiny hradov Jasenov a Brekov.  Čas neubral týmto stredovekým strážcom na atraktivite a pôsobivosti.  Hrady strážili významnú krajinskú cestu i pohraničné pásmo. Dlhé obdobie patrili medzi ich majiteľov  Drugethovci, ktorí vlastnili aj humenský kaštieľ.

 Brekovský hrad. Foto: Jano Štovka
Brekovský hrad. Foto: Jano ...

Jasenovský hrad je známy peňazokazeckou dielňou a podzemnou chodbou. Hrady sú  dnes ľahko prístupné a ich okolie je dobre udržiavané. Hradné vrchy poskytujú prekrásne panoramatické výhľady na údolie Laborca, mesto Humenné, priľahlé obce a okolitý región.

 Jasenovský hrad. Foto: Jano Štovka
Jasenovský hrad. Foto: Jano...

Veľkolepé prírodné scenéria ponúka Národná prírodná rezervácia Humenský sokol, ktorá je súčasťou Humenských vrchov. Z vrcholu Červená skala (477 m n.m.) sa ponúkajú výhľady na mesto Humenné, hrad Brekov, Jasenov, dedinku Jasenov a okolitú krajinu. Oplatí sa absolvovať pochod náučným chodníkom Humenský sokol, ktorý je možné navštíviť v každom ročnom období.  Raritou je pozoruhodná jaskyňa Dúpna s  mohutným portálom, ktorá pamätá časy dinosaurov.

Pozri tiež: 

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****17.49 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ0.75 km
Hotel Zelená Lagúna ****17.49 km
Hotel Kamei18.84 km
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle25.53 km
Ranč Zaľubova26.23 km