Humenská cyklotrasa

Humenská cyklotrasa

Milovníkom cykloturistiky predstavujeme Humenskú cyklotrasu (zelená značka, č. 5856) s dĺžkou približne 24 km a prevýšením 285 m. Vedie väčšinou po asfalte a nespevnenom povrchu. 

Začiatok trasy je pred Centrom voľného času Dúha. Nachádza sa na Južnom námestí v Humennom neďaleko príbuzného Eiffelovej veže - Valaškovského mostu, ktorým cyklotrasa aj prechádza. Pokračujeme ďalej do obce Jasenov, nad ktorou sa vypínajú ruiny rovnomenného hradu. Trasa vedie po asfalte v rovinatom teréne. Pred koncom dediny odbáčame na žltú značku, ktorá nás vedie poľnou nespevnenou cestou až do Chlmca, kde bol kedysi vychýrený lyžiarsky vlek.

Pokračujeme znova po asfalte do dedinky Ptičie, na konci ktorej sa znovu mení povrch cesty. Poľnou cestou sa dostaneme do Kamienky, kde sa nachádza úpravňa vody. Z tejto dedinky smerujeme opäť po asfaltovej ceste do Kamenice nad Cirochou. Pred nami je asi 1,5 km dlhý presun do Hažína nad Cirochou po frekventovanej ceste prvej triedy. V Hažíne schádzame z cesty do polí a smerujeme k rieke Cirocha, cez ktorú vedie visutá lávka pripomínajúca Golden Gate Bridge. Na druhom brehu sa nachádzajú Lackovce.

Namierime si to na Humenné. Po ľavej strane si všimneme rekreačnú oblasť L.A. s biokúpaliskom. Pokračujeme po hlavnej spojnici cez most ponad Laborec a železničné priecestie. Vchádzame do Humenného a po ulici Osloboditeľov sa presúvame do centra, kde môžeme navštíviť unikátny skanzen s dreveným chrámom, ktorý bol prvým objektom v areáli. Doviezli ho tam z Novej Sedlice, kde sa aktuálne nachádza jeho zmenšenina.

POZRI TIEŽ:

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Valaškovský most

Vyše 100 rokov starý Valaškovský most láka aj zaľúbencov Valaškovský most možno vidieť na Južnom námestí v Humennom. Postavený bol technológiou spájan...

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Dukla0.57 km
Family Reštaurácia a Bar0.59 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.65 km
Reštaurácia Modrý Kocúr0.74 km
Hotel Karpatia****0.74 km
Penzión Proxima0.39 km
Apartmány Bunker Pub0.50 km
Milénium Café & Penzión0.54 km
Hotel Karpatia****0.74 km
Penzión ASTON1.14 km