Hvezdáreň a planetárium v Prešove. Foto: Jano Štovka, MQEP

Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Hvezdáreň a planetárium v Prešove je špecializovanou kultúrno-vzdelávacou, odborno-pozorovateľskou a vedecko-výskumnou inštitúciou. Jej hlavným poslaním je popularizácia astronómie v širokom spektre foriem.

Korene astronómie v Prešove siahajú až do 15. storočia. Jedným z významných medzníkov bolo otvorenie súkromnej hvezdárne JUDr. Alexeja Duchoňa v roku 1932. V roku 1948 bola v budove vodárenskej veže otvorená prvá ľudová hvezdáreň na Slovensku. Aj keď sa už veža nevyužíva na účely hvezdárne, stále sa v nej nachádzajú dva staré ďalekohľady refraktor Cooke York a ekvatoreál Zeiss z roku 1932.

Najnovším významným medzníkom v histórii hvezdárne v Prešove bol 4. október 1984, kedy bolo pri hvezdárni otvorené planetárium, ktoré slúži širokej verejnosti dodnes.

Hvezdáreň a planetárium v Prešove v súčasnosti organizuje širokú škálu podujatí a aktivít pre jednotlivcov aj kolektívy – astronomické programy pre verejnosť, pozorovania, výstavy, krúžky, prednášky či stretnutia s osobnosťami.

 

Viac informácií o aktuálnej ponuke sa dozviete TU

 

Zdroj: www.astropresov.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

McDonald's0.99 km
Penzión A7 AVENUE 71.03 km
ALEX Restaurant & Pension1.09 km
Bagetéria1.11 km
METROPOLIS - Bistro - Reštaurácia1.12 km
Penzión A7 AVENUE 71.03 km
Penzión Tavel1.03 km
ALEX Restaurant & Pension1.09 km
Bella Sicilia - Pension & Restaurant1.10 km
Poetika Prešov1.12 km

Aktuálne podujatia: