Jánošikove vodopády v Štôle

Jánošikove vodopády v Štôle

Výlet do malej podtatranskej obce Štôla odporúčame začať pri vojenskom cintoríne, na lúke za ním končí asfaltová a začína sa poľná cesta - držte sa tej úplne naľavo, bude vás viesť smerom dolu svahom ku drevenému mostíku cez potôčik a vojdete do lesa.

Pokračujte krásnou krajinou v obklopení vysokých stromov. V altánku nájdete vystavené fotky starej Štôle a aj rôzne zaujímavé texty o obci. Hneď vedľa je ohnisko a dokonca stará zelená vlečka, ktorá je pomaľovaná a popísaná rôznymi ľudovými múdrosťami. Na pravej strane od cesty sú 2 značky. Jedna ukazuje smer ku Jánošíkovým vodopádom a druhá ku Jurčovej studničke, ktorá sa nachádza 150 metrov od cesty smerom do lesa. K vodopádom je to asi 700 m - ponad rieku Poprad tiahne drevený most.

Terén je väčšinou času rovinatý a tak je táto trasa vhodná aj pre menej zdatných turistov či rodiny s deťmi. Prichádzame k samotným vodopádom. Vrátiť sa možno rovnakou cestou (2,7 km asi 1 hodina a 15 minút), ale vydať sa môžete smerom nahor až do Vyšných Hágov, alebo nadol do obce a odtiaľ do Mengusovciec alebo do Gerlachova (značené trate). V Štôle si môžete pozrieť aj vojenský cintorín, na ktorom sú pochovaní vojaci a civilné obete z 2. svetovej vojny (296 hrobov) a v dedine navštíviť Glass Ateliér, v ktorom je výroba dekoratívneho skla a to ručne v plameni plynového horáka.

Pre rodiny s deťmi odporúčame aj súkromný ranč Monty Ranch s chovom koní, na ktorých si možno zajazdiť, či naučiť sa jazdu na koni. V areáli chovajú mnoho úžitkových a okrasných zvierat, čím máte možnosť bližšie zoznámiť vaše ratolesti s prírodou a jej členmi. Nájdete tu množstvo malých ubytovacích zariadení, ale aj hotel s reštauráciou, bazénom a wellness aj útulná reštaurácia Retro pizza & pub.

Jánošikove vodopády v Štôle

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Čerešňový sad3.44 km
Penzión Štrba***4.01 km
Hotel *** SOREA TRIGAN4.19 km
Hotel Rysy***4.21 km
Hotel Crocus****4.45 km
Penzión Horal Štôla1.96 km
Vila Marína Štrbské Pleso2.20 km
Chata pod Gerlachom2.98 km
Penzión u Pejtríka3.44 km
Čerešňový sad3.44 km