Jarabá_skala. Zdroj: Wikipedia, free picture. Autor: Milan Bališin

Jarabá skala

Národná prírodná rezervácia Jarabá skala (Rjaba, Riaba skala) sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Chránené územie sa rozprestiera na ploche 359,94 ha.

Oblasť rezervácie tvoria strmé úbočia pochádzajúce z flyšových pieskovcov a bridlíc s pralesovými bučinami a bukovými javorinami.

V oblasti Jarabej skaly sa zachovala pestrosť flóry a fauny. Vyskytujú sa tu viaceré zriedkavé rastlinné druhy, napr. jelení jazyk celolistý a krkoškovec rakúsky.

 Jarabá skala. Foto: Wikipedia, free picture. Autor: Milan Bališin
Jarabá skala. Foto: Wikipedi...

Vrchol hrebeňa Jarabej skaly dáva návštevníkom skvostný zážitok v podobe nezabudnuteľného výhľadu na celú slovensko-poľskú oblasť Bukovských vrchov a Bieszczad.

Najneskôr a najmenej osídlené Bukovské vrchy sú súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Na západe hraničia s Laboreckou vrchovinou, na juhu s Beskydským predhorím, na východe so štátnou hranicou s Ukrajinou a na severe s Poľskom. Veľká časť Bukovských vrchov vytvára Národný park Poloniny. Najvyšším vrchom pohoria je Kremenec (1 221 m n. m.).

 

POZRI TIEŽ:

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Kremenec

Vrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m. je súčasťou Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Od roku 2007 je v zoznamoch Svetového dedičstva UNESCO zapísaný aj

Medová baba (Poloniny)

V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o

Ďurkovec

Na pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú vo výške 1188 m. n. m., len hodinu pešej chôdze od obce Runina.