Jaskinia_Gombasecka_1

Jaskyňa Zlá diera

V malebnom pohorí Bachureň pri obci Lipovce sa nachádza jaskyňa Zlá diera, nazývaná aj Lipovecká jaskyňa, v šarišskom nárečí známa ako Zla džura.

Jaskyňa je výnimočná veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo.

Pre tých najodvážnejších je pripravená trasa s prechodmi cez úzke jaskynné priestory, pričom smelí návštevníci majú na sebe ochranný jaskyniarsky odev.

Jaskyňou sprevádza jej prevádzkovateľ Rudolf Košč. Svojským humorom a pútavým rozprávaním dopĺňa zážitok z návštevy podzemia. V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami a krásnou prírodou, ktorú ocení každý návštevník. K jaskyni vedie upravený chodník cez les. 

Jaskyňa Zlá diera

Legenda ukrytá pod zemou

Jaskyňa vznikla v dolomiticko-vápencovej kryhe, ktorá do územia zasahuje zo susedného pohoria Branisko. Na jej stenách sa nachádza jaskynný vápenec – sinter, ktorý je tvorený kalcitom a dolomitom.

Zlá diera je pre verejnosť sprístupnená od roku 1999, a to od 1. apríla do 15. novembra. Pod zemou sa skrýva skutočné prírodné bohatstvo. Jednou z jaskynných krás je Katarínska hala, ktorá má priemer 30 m a leží v hĺbke 28 m.

Najväčšiu pozornosť návštevníkov púta Jazierko šťastia. Podľa legendy by ho mali obľubovať najmä mladé devy. Keď si doň namočia prsty, do jedného roka si nájdu svojich životných partnerov. V jazierku sa nachádzajú kalcitové kvaple a hneď vedľa neho ležia zvyšky kostičiek a črepov z minulosti, dokonca aj nefunkčný nožík z obdobia 15. až 16. storočia. V jaskyni sa nachádzajú aj pozostatky oviec, jeleňa, lebka medveďa či jazveca. V súčasnosti je jaskyňa domovom 12 druhov netopierov, ktorí v nej zimujú.

 

POZRI TIEŽ:

Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňón je malebnou rokľovitou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Je dlhá asi 2 km, má strmé svahy a

Kamenná baba

Kamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a

Ľudové múzeum v Brezovici

Ľudové múzeum v Brezovici v okrese Sabinov je zrkadlom obce za posledných sto rokov. V múzeu je okrem iného zachytený celý postup, ako sa vyrábalo plátno či koberce.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL8.85 km
Troja8.90 km
Bowling u Piťa9.13 km
Pizzeria Biely Dom9.42 km
La Cucaracha9.80 km
Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park6.40 km
Kaštieľ Péchy6.41 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany8.72 km
Troja8.90 km
Penzión - Renesance Restaurant9.39 km