Kalvária na Peknú vyhliadku

Kalvária na Peknú vyhliadku

Neďaleko centra Starého Smokovca, je situovaný začiatok netradičnej krížovej cesty, zastavenia vedú popri turistickom chodníku na Peknú vyhliadku. Je to nenáročná pešia trasa, vedúca po upravenej lesnej ceste, ktorej dĺžka je približne 1 kilometer. Táto krížová cesta je absolútnym európskym unikátom – nielenže ide o najvyššie položenú kalváriu v strednej Európe, no zároveň je aj akýmsi poetickým súznením tatranskej prírody a umenia.

pekna vyhliadka

Jednotlivé zastavenia vedú popri turistickom chodníku na Peknú vyhliadku, nepredstavujte si však klasické „kaplnky“, ktoré zvyčajne dláždia cestu kalváriou. V tomto prípade ide o originálne výtvarné výpovede profesionálnych slovenských aj poľských umelcov vyrobené poväčšine z dreva a tatranskej žuli, ktoré pribúdali postupne – od roku 2010 až do roku 2015

Každá zastávka má svoje meno, svojho autora – všetko sa dozviete z informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené popri nich.

A hoci celá krížová cesta stelesňuje posolstvo – každý si nesieme svoj kríž –, jej zdolanie zvládne každý návštevník, s nepatrným prevýšením, a pokojne ju môžete absolvovať aj s kočíkom. Na konci tejto trasy na Peknej vyhliadke je postavený altánok, odkiaľ je prekrásny pohľad na Starý Smokovec a jeho okolie. Svoje potulky zakončíte fascinujúcim výhľadom na jarné farby Vysokých Tatier od Končistej až po Lomnický štít.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kaviareň a čajovňa U VLKA Starý Smokovec0.45 km
Gastronómia až nad oblaky0.64 km
Cukráreň TATRA Starý Smokovec0.82 km
Koliba Kamzík0.93 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.93 km
Penzión TATRAŠPORT ŽAMPA***0.93 km
Koliba Kamzík0.93 km
Vila Grand1.03 km
Apartmán B 101 Vysoké Tatry1.06 km
Penzión Tatra1.06 km