Humenné - kalvária. Foto - Jano Štovka MQEP

Kalvária v Humennom

Kalvária v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou. Bola postavená koncom 19. storočia na prázdnych svahoch v severnej časti nad mestom.

Architektonický súbor Kalvárie pochádza z roku 1891. Krížová cesta, tvorená štrnástimi kaplnkami, je lemovaná stromovou alejou z čias výstavby. V murovaných kaplnkách sú umiestnené kovové reliéfy s výjavmi Krížovej cesty. Dominantou Kalvárie je Kostol Panny Márie Sedembolestnej, postavený v klasicistickom slohu. Je jednoloďový s presbytériom a predstavanou vežou. Fasády má clenené lizéniami.

Pred kostolom stoja tri kríže - ústredný kamenný s liatinovým korpusom Ukrižovaného a po stranách dva drevené kríže s plechovými figúrami lotrov. 

Humenné - kalvária 2. Foto - Jano Štovka MQEP

 

Pozri tiež:

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****16.67 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ1.15 km
Hotel Zelená Lagúna ****16.67 km
Hotel Kamei19.42 km
Ranč Zaľubova25.56 km
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle26.22 km