Humenné - kalvária. Foto - Jano Štovka MQEP

Kalvária v Humennom

Kalvária v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou. Postavená bola koncom 19. storočia na prázdnych svahoch v severnej časti nad mestom.

Architektonický súbor Kalvárie pochádza z roku 1891. Krížová cesta, tvorená 14 kaplnkami, je lemovaná stromovou alejou z čias výstavby. V murovaných kaplnkách sú umiestnené kovové reliéfy s výjavmi krížovej cesty.

 Kalvária v Humennom. Foto: Jano Štovka
 Kalvária v Humennom. Foto:...

Dominantou Kalvárie v Humennom je Kostol Panny Márie Sedembolestnej, postavený v klasicistickom slohu. Je jednoloďový, s presbytériom a predstavanou vežou. Fasády má clenené lizéniami.

Pred kostolom stoja tri kríže – ústredný kamenný s liatinovým korpusom Ukrižovaného a po stranách dva drevené kríže s plechovými figúrami lotrov.

 

Titulná foto: Jano Štovka

 

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Karpatia****0.61 km
Family Reštaurácia a Bar0.74 km
La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“0.80 km
Reštaurácia Bergamo0.85 km
Reštaurácia Modrý Kocúr0.86 km
Hotel Karpatia****0.61 km
Milénium Café & Penzión0.73 km
Apartmány Bunker Pub0.78 km
Penzión Proxima1.20 km
Penzión ASTON2.29 km