hrad kamenica

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Postavili ho v roku 1248. Zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. Dnes sa naň vďaka obnove opäť  vracia život.

Hrad Kamenica dal v roku 1248 postaviť  gróf spišských sasov Dietrich Tarczay. Keďže bolo okolie hradu poľovníckym revírom, predpokladá sa, že tam mohol po poľovačke prespávať  aj sám kráľ. Prvá písomná zmienka je z roku 1306. 

Hrad aj s okolitými dedinami zdedil syn šľachtica Rikolfa, Rikolf II. V roku 1438 ho pre kráľovnú Alžbetu dobili Prešovčania. Na hrade sa vymenilo ešte niekoľko majiteľov. Poslednou, ktorá na ňom žila bola Anna Tarczay – Drugethová, manželka Juraja Drugetha. Tá sa zúčastnila sprisahania proti Ferdinandovi Habsburskému a hrad odmietla vydať. Dobili ho 16. júla 1556. Od vtedy chátral. 

Pod zničenie bývalej pýchy na brale sa podpísala aj rodina Tahy. Pred históriou dala prednosť „pálenému“. Pri stavbe liehovaru v Lúčke, v 19. storočí, použila hradné múry ako lacný stavebný materiál. Z hradu ostali viaceré múry, k najzachovalejším častiam patrí severný múr východného paláca. Na hrade prebieha obnova a o jeho zachovanie sa stará Občianske združenie Kamenná veža. 

 

 

 

kamenica.jpg

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Camp ZLATÉ KOPYTO14.40 km
Horský hotel Javorná12.63 km
Camp ZLATÉ KOPYTO14.40 km
Hotel Bellevue Bardejov21.26 km