Lacnovsky kanon

Kamenná baba

Kamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a nachádza sa v nadmorskej výške 545 až 995 m n. m.

Územie európskeho významu Kamenná baba pozostáva z dvoch nerovnako veľkých častí predelených cestou medzi obcami Lipovce a Lačnov. Podstatná časť územia spadá do orografického celku Branisko, menšia časť, nazývaná Na skaly, zaberá juhozápadné časti Bachurne.

 Lačnov. Foto: Lýdia Pribulová
Lačnov. Foto: Lýdia Pribulo...

Geologické podložie územia je tvorené prevažne dolomitmi. Lačnovský potok tu vyhĺbil kaňonovitú roklinu, kde sa v koryte potoka vytvorila sústava vodopádov nazvaná Prahy. V území sa nachádzajú tiež bizarné geomorfologické útvary. Nápadná je skalná veža Mojžišov stĺp, skalná brána Vrátnica či útvar zvaný Kamenná baba.

V skalách tzv. „lipoveckého krasu” sa nachádza viacero väčších i menších jaskýň, ktoré sú dôležitým zimoviskom viacerých druhov netopierov. Najznámejšie jaskyne sú Komín a Zlá diera.

 Jaskyňa Zlá diera. Foto: www.zladiera.sk
Jaskyňa Zlá diera. Foto: ww...

Na území Kamennej baby bol zaznamenaný výskyt 10 biotopov (5 lesných, 5 nelesných), 2 rastlinných druhov a 3 živočíšnych (cicavce) druhov európskeho významu. Neodmysliteľnou súčasťou územia je aj vtáctvo. K tým najvzácnejším patrí bocian čierny, orol skalný či výr skalný.

 Poniklec veľkokvetý. Foto Pixabay, ilyessuti, Pixabay License
Poniklec veľkokvetý. Foto P...

Národná prírodná rezervácia Kamenná baba je tiež súčasťou náučného chodníka Kamenná baba – Lačnov, ktorý vedie cez Lačnovský kaňon. Náučný chodník je strednej náročnosti, má 2,3 km a prevýšenie 220 m.

 

Zdroj: www.sopsr.sk, www.naucnechodniky.eu

Titulná foto: Lýdia Pribulová

 

POZRI TIEŽ:

Kostol sv. Bartolomeja, Fričovce

Stredoveký chrám bol vybudovaný na vyvýšenine (462 m n. m.) v centre stredovekej obce Frich. Tá vznikla v rámci šoltýskej kolonizácie, keď tam prvých osadníkov priviedol šoltýs

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Ľudové múzeum v Brezovici

Ľudové múzeum v Brezovici v okrese Sabinov je zrkadlom obce za posledných sto rokov. V múzeu je okrem iného zachytený celý postup, ako sa vyrábalo plátno či koberce.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL10.37 km
Troja10.42 km
Bowling u Piťa10.66 km
Pizzeria Biely Dom10.93 km
La Cucaracha11.15 km
Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park6.41 km
Kaštieľ Péchy6.41 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany10.24 km
Troja10.42 km
Penzión - Renesance Restaurant10.82 km