finticky_kastiel

Kaštieľ Fintice

Kaštieľ vo Finticiach patrí k najvýznamnejším kultúrno-historickým pamiatkam obce. Pri návšteve vás upúta rozsiahly komplex budov s upraveným parkom a zaujímavým prepojením kaštieľa s kostolom prostredníctvom menšej arkádovej budovy, ktorá premosťuje potok.

História šľachtického sídla vo Finticiach siaha do 13. storočia, kedy bola obec osadou kráľovských strážcov hraníc. Kaštieľ prešiel v priebehu ďalších storočí postupným vývojom. Pôvodné gotické sídlo bolo v 16. a 17. storočí rozšírené a prestavané do renesančnej podoby. Pri ďalšej rozsiahlej prestavbe v 18. storočí bol komplex kaštieľa barokizovaný.

Niekdajší šľachtickí majitelia fintického kaštieľa boli hudobní nadšenci a veľkí propagátori hudobného umenia. Vo svojej rezidencii vybudovali významnú tzv. Fintickú zbierku hudobnín, ktorá je dnes uložená v archíve Matice slovenskej. V kaštieli pôsobili viacerí učitelia hudby z Viedne a navštívil ho i sám Ludwig van Beethoven.

 Kaštieľ Fintice. Foto: Jano Štovka, MQEP
Kaštieľ Fintice. Foto: Jano...

V súčasnosti sídli v komplexe kaštieľa vo Finticiach viacero inštitúcií. Od roku 2014 sa v historickej budove bývalej sýpky nachádza Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice. Návštevníkom približuje dejiny Fintíc v troch expozíciách venovaných Jozefovi Kolarčíkovi‑Fintickému, národopisnému zberateľovi, šľachtickým rodom vo Finticiach, archeológii a životu miestnych obyvateľov. Galéria okrem toho usporadúva aj príležitostné výstavy.

Prehliadka múzea v obci Fintice zahŕňa po osobnom dohovore taktiež prehliadku kostola a šľachtickej hrobky významného rodu Dessewffy.

Vstupné je dobrovoľné. Viac informácií sa dozviete TU.

 

Zdroj: www.fintice.sk, www.partnerskadohoda.gov.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Steakhouse Preshow3.73 km
Penzión Farmer3.84 km
Reštaurácia a penzión Zwicker4.52 km
Trojka Šariš Pub5.44 km
Šariš Park6.09 km
Penzión Farmer3.84 km
Reštaurácia a penzión Zwicker4.52 km
Šariš Park6.09 km
Hotel Polo6.44 km
Bella Sicilia - Pension & Restaurant6.60 km