Kaštieľ Šarišské Michaľany. Foto: www.sarisskemichalany.sk

Kaštieľ Šarišské Michaľany

Na mieste kaštieľa v Šarišských Michaľanoch stála už v 15. storočí zemianska kúria. Na renesančný kaštieľ bola prebudovaná v rokoch 1585 – 1642.

Kaštieľ je prízemnou budovou so 4 nárožnými baštami. Jeho vnútrajšok je bohatý na dekoratívne prvky – najviac zaujme baroková štuková výzdoba stropu v jednej z miestností.

Súčasťou kaštieľa je baroková kaplnka, ktorá vznikla počas barokovej prestavby v roku 1736 pristavením k rohovej veži. Fasáda kaplnky má typický barokový dekor s bohatou štukovou výzdobou a barokovým štítom. Nad vchodom je nástenná maľba sv. Floriána a slnečné hodiny. Interiér kaplnky zdobia nástenné maľby. Najpozoruhodnejšia je maľba ukrižovanej ženy.

V budove kaštieľa dnes sídli obecný úrad.

 

Zdroj textu a titulnej foto: www.sarisskemichalany.sk

 

POZRI TIEŽ:

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Jaskyňa Zlá diera

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Torysa ***4.85 km
Šariš Park5.28 km
Hoský hotel Šport Lysá6.69 km
Hotel Javorná6.69 km
Hotel Šomka **6.69 km
Hotel Torysa ***4.85 km
Šariš Park5.28 km
Hotel Šomka **6.69 km
Hoský hotel Šport Lysá6.69 km
Hotel Javorná6.69 km