stropkov kastiel

Kaštieľ Stropkov

Každý v Stropkove vie, kde je kaštieľ, ale málokto vie, kde je stropkovský hrad. A pritom ide o to isté miesto – kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť mestského hradu, ktorý zmizol z povrchu zeme i z povedomia ľudí.

Stredoveký hrad v Stropkove postavili v 15. storočí vtedajší majitelia mestečka Peréňovci. Rozkvet však zažil až za ďalších vlastníkov – Peteovcov, ktorí tu na rozdiel od ich predchodcov aj žili. Hrad mal podobu pentagónu s piatimi vežami, s farským kostolom a budovou kaštieľa vo svojom jadre. Hrad zanikol v roku 1814 vyhorením a postupne boli múry rozobrané na stavebný materiál.

Kaštieľ Stropkov prešiel výraznými stavebnými úpravami. Jeho najcennejšou časťou so zachovanými renesančnými znakmi je tzv. rytierska sieň.

Mesto Stropkov, ktoré je súčasným vlastníkom pamiatky, poskytlo prízemie a podkrovie budovy na múzejné účely.

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

Kaštieľ Hanušovce nad Topľou

Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.

Kostol sv. Štefana – kráľa, Domaša

Keď sa v 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou,

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Marhaba – reštaurácia a pizzéria0.08 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček0.76 km
Penzión u Pepina0.88 km
Penzión Nezábudka0.89 km
Hotel Ondava****1.47 km
Internát Teslák0.45 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček0.76 km
Penzión u Pepina0.88 km
Penzión Nezábudka0.89 km
Hotel Ondava****1.47 km