Kaštieľ v Giraltovciach

Kaštieľ v Giraltovciach

Kaštieľ v Giraltovciach

Región Šariš ponúka mnoho atraktívnych tipov na výlety. Jedným z tipov sú zachovalé kaštiele a kúrie. Kaštieľ v Giraltovciach je zaujímavou atrakciou a zároveň je aj súčasťou Šarišskej hradnej cesty.
Mesto Giraltovce vzniklo asi začiatkom 15. storočia. Zo 16. storočia pochádzajú prvé názvy Giraltoviec zapísané po slovensky. Giraltovce boli v tom období na šarišské pomery stredne veľkou dedinou. Obyvatelia sa tu zaoberali roľníctvom. Pomerne veľa obyvateľov obce sa zapojilo do protihabsburského stavovského povstania a boli poddanými Františka Rákocziho. Ten im sľuboval mnohé výhody, preto sa mnohí nechali zlákať do jeho vojska. Po porážke povstania Františka Rákocziho v roku 1708 pri Trenčíne došlo k čiastočnému vyľudneniu obce.

V 18. storočí tu spravovali svoje majetky Krasnecovci, Podhorányiovci a Szirmayiovci. V tomto období bola v obci založená manufaktúra na výrobu fajansy a tehelňa na výrobu tehliarskych výrobkov.

Neskoro barokový kaštieľ je z 18. storočia. Postavila ho rodina Šemšeiovcov. Jednopodlažná bloková stavba s asymetrickým osovým usporiadaním na hlavnom priečelí má nad vchodom do budovy a nad niektorými oknami klenby. Kaštieľ má manzardovú strechu. Jeho zariadenie s okolitým parkom už veľa rokov slúži pre potreby zdravotníctva. V miestnostiach sú valené klenby s lunetami, pruské a zrkadlové klenby. V regióne sa nachádza mnoho zachovalých či zrekonštruovaných kaštieľov a kaštieľ v Giraltovciach je len jeden z mnohých.

Zdroj/foto: mesto Giraltovce, https://www.regionsaris.sk/historia/kastiel-giraltovce/

POZRI TIEŽ:

Dub letný v Giraltovciach

Vzácny dub letný, ktorý podľa niektorých zdrojov dosahuje vek 600 rokov, sa nachádza pri terajšom Dome kultúry. Ide o pôvodný kaštieľ z polovice 17. s...

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Alfa ***0.21 km
Motorest Čepcov5.36 km
Penzión Eden9.75 km
Motorest Breznica9.77 km
Reštaurácia u Hricka10.54 km
Hotel Alfa ***0.21 km
Penzión Eden9.75 km
Hotel Šport11.67 km
Penzión Tatra11.72 km
Kemp Tíšava12.68 km