5 humenne

Kaštieľ a skanzen v Humennom

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je aj renesančný kaštieľ v Humennom. Predchodcom Humenského kaštieľa bol už na prelome 12. a 13. storočia vodný hrad – stredoveká pevnosť, obklopená zo všetkých strán vodnou priekopou. 

 

Prvými známymi majiteľmi boli Drughetovci. Keď hrad v roku 1619 až do základov vyhorel, postavili na jeho mieste veľký štvorkrídlový kaštieľ. Renesančné dielo bolo reprezentačným sídlom rodu až do roku 1684. Potom prešiel kaštieľ do rúk Csákyovcov. Počas ich vlastníctva bola plochá strecha nahradená kopulovitou. 

Na začiatku 19. storočia sa majiteľmi stali Andrássyovci. Tí sa pustili sa do rozsiahlej prestavby, po ktorej kaštieľ nadobudol pseudoformu francúzskych barokových kaštieľov –  pribudol anglický park s rybníkom, japonský altánok a vstup do kaštieľa odvtedy strážia návštevníkmi obľúbené plastiky leva a levice. Knižnica, umiestnená v južnom krídle, dostala celodrevené obloženie s kazetovým stropom.

 

humenne 2

V súčasnosti sa v humenskom kaštieli nachádza Vihorlatské múzeum s umelecko-historickou a prírodovednou expozíciou, zviazanou s horným Zemplínom. Interiér kaštieľa je zachovalý a obsahuje dobový nábytok, erby, čínsky salón, dve orientálne izby, izbu Márie Terézie či vyrezávané vstupné dvere. Návštevníkom je tiež sprístupnená galéria uhorských kráľov, zbierka zbraní či unikátny poklad keltsko-dáckych mincí z 2. storočia pred Kristom.

 

Skanzen v Humennom, ZDROJ - Úrad PSK

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****17.28 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ1.28 km
Hotel Zelená Lagúna ****17.28 km
Hotel Kamei18.64 km
Detské rekreačné zariadenie VIHORLAT18.64 km
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle25.44 km