Kláštor Sestier Svätej Rodiny z Nazareta, Komańcza. Foto: KOCR SVS

Komańcza

Komańcza je dedina v juhovýchodnom Poľsku, nachádzajúca sa v podkarpatskom vojvodstve na území, ktoré v minulosti obývalo etnikum Lemkov. Obec sa nachádza na starej obchodnej ceste Sanok – Lupkowska a bola založená na kráľovských majetkoch podľa valašského práva v roku 1512.

V Komańczi je vyznačená 7 km dlhá prírodná a historická cesta, ktorá vedie cez všetky najzaujímavejšie pamiatky a miesta. Klenotom architektúry mesta je drevený Chrám Ochrany Blahoslavenej Panny Márie, postavený v roku 1802. Ďalšou vzácnosťou je Kláštor Sestier Svätej Rodiny z Nazareta, ktorý má charakter kúpeľného penziónu v švajčiarskom štýle. V rokoch 1955 – 1956 tu bol internovaný kardinál Stefan Wyszynski.

Ak máte radi pokoj a ticho, určite sa vydajte nenáročnou pešou turistikou do Prełuki. Túra nebude trvať dlhšie ako hodinu a keď sa dostanete k rieke Oslawa, nad ňou nájdete pokojné miesto, kde môžete pozorovať okolitú prírodu, nazbierať si čučoriedky, maliny, či huby.

Drevený Chrám Ochrany Blahoslavenej Panny Márie

Drevený dedinský kostol, postavený v roku 1802, je považovaný za perlu architektúry východného Lemka. Kostol okupovali Uniati (gréckokatolíci), až kým ho v roku 1963 neprevzali pravoslávni. V rímskokatolíckej kaplnke sa potom konali bohoslužby Uniat (až do roku 1987, keď bol postavený nový kostol Uniat).

Starý drevený kostol bol 13. septembra 2006 zničený požiarom, zvonica však stále stojí. Pri požiari bolo tiež vážne poškodených alebo zničených niekoľko liturgických kníh z rokov 1638 až 1793.

Kláštor Sestier Svätej Rodiny z Nazareta – Klasztor Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu (Siostry Nazaretanki)

Nad zastávkou Komancza Letnisko sa nachádza Nazaretský kláštor, ktorý bol pôvodne prázdninovým penziónom. Od 27. októbra 1955 do 28. októbra 1956 bol kláštor miestom internacie kardinála Stefana Wyszyńského. Na pamiatku kardinála je v Komańczi zriadené malé múzeum. Návštevníci majú možnosť navštíviť izbu, v ktorej žil.

 

Titulná foto: Kláštor Sestier Svätej Rodiny z Nazareta, KOCR Severovýchod Slovenska

Miesto výletu:

Aktuálne podujatia: