2141917

Kôprová dolina

Dôvodom vysokej návštevnosti Vysokých Tatier sú okrem malebných štítov, studených jaskýň či šumiacich vodopádov aj prekrásne doliny, pripomínajúce nebo na zemi. Lúky, svahy, lesy, pohoria. Tatranské plesá a vodopády. Toto všetko ponúka aj národná prírodná rezervácia Kôprová dolina.

 

V minulosti slúžila dolina ako zdroj prírodného bohatstva, dnes je zdrojom turistických zážitkov a okamihov. Kôprová dolina dlhá 12 km leží na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Turistický chodník, ktorý ňou prechádza, odhalí návštevníkom skutočné prírodne bohatstvo: lúky a lesy v okolí Kôprovského potoka, plesá, vodopády.

Kmetov-vodopad_07

V bočnej doline Nefcerka sa nachádza najdlhší vodopád Vysokých Tatier Kmeťov vodopád. Jeho dĺžka je 80 km. Turistická trasa vedie aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a až do Mengusovskej doliny. Zo sedla pokračuje červená značka na výrazný výhľadový vrchol Kôprovský štít. Práve ten dotvára veľkolepý obraz doliny. Pozornosť si zaslúži aj Temnosmrečinské pleso, ktoré sa nachádza v bočnej rovnomennej doline. Rozlohou 12,01 a hĺbkou vyše 37 m sa považuje za tretie najväčšie pleso slovenskej strany Tatier. Zadnú časť Kôprovej doliny tvorí aj Kobylia dolina.

Nižné Temnosmrečinské pleso. Foto: Jaroslav Moravčík, fotosúťaž Choď a foť 2017

 

Pozri tiež:

Kôprovský štít (Vysoké Tatry)

Kôprovský štít (2367 m) je výrazný vrchol, prvý v krivánskej rázsoche, ktorá vychádza z Čubriny. Na vrchol vedie turistický chodník z Vyšného Kôprovského sedla. Zo štítu je

Temnosmrečinské plesá (Vysoké Tatry)

Temnosmrečinské plesá sa nachádzajú v krásnom prostredí Temnosmrečinskej doliny, ktorá je najvyššie položenou časťou Kôprovej doliny.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Horský Hotel Popradské pleso *7.01 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*7.01 km
Hotel SOLISKO****8.58 km
Hotel Toliar***8.76 km
Hotel PATRIA****8.76 km
Solisko Cottage5.69 km
Chata pod Soliskom5.69 km
Chata pod Rysmi6.65 km
Horský Hotel Popradské pleso *7.01 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*7.01 km