Kostol sv. Jána Krstiteľa, Sabinov. Foto: KOCR SVS

Kostol sv. Jána Krstiteľa, Sabinov

Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Sabinove, ktorý bol postavený koncom 13. a začiatkom 14. storočia v gotickom slohu, je najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou mesta.

Pôvodný kostol v roku 1461 úplne vyhorel, pričom požiar roztavil aj zvony. V rokoch 1484 – 1518 bol kostol prestavaný. Jedným z podstatných pamätných rokov pre históriu Kostola sv. Jána Krstiteľa v Sabinove je rok 1879, kedy po ďalších požiaroch a následných úpravách získal dnešný vzhľad.

Vnútorná výzdoba kostola je gotická, renesančná a baroková. Najcennejšie sú oltáre, ktoré pochádzajú z dielní majstra Pavla z Levoče a Majstra ANS a patria medzi najvýznamnejšie pamiatky neskorogotického sochárstva na Slovensku. Tri z nich boli prevezené do národného múzea v Budapešti a v kostole v Sabinove nahradené vernými kópiami.

 

Zdroj: www.farnostsabinov.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Piaristické lýceum v Sabinove

Piaristické lýceum v Sabinove predstavuje renesančné protestantské lýceum z roku 1530, ktoré bolo v rokoch 1745 – 1748 barokovo prestavané a premenené na piaristické gymnázium s kláštorom.

Mestská radnica v Sabinove

Jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok Sabinova je historická radnica postavená na prelome 19. a 20. storočia v neogotickom slohu. Budova vyhlásená aj za národnú kultúrnu pamiatku sa

Pútnické miesto Ľutina

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Torysa ***0.23 km
Hoský hotel Šport Lysá2.68 km
Hotel Javorná2.68 km
Hotel Šomka **2.68 km
Šariš Park9.45 km
Hotel Torysa ***0.23 km
Hotel Šomka **2.68 km
Hoský hotel Šport Lysá2.68 km
Hotel Javorná2.68 km
Penzión - Renesance Restaurant6.12 km