Zboj kostolík

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša, Zboj (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám sv. biskupa Mikuláša z roku 1775 je považovaný za jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území.

Počas 2. svetovej vojny bola dedinka Zboj, ktorá leží na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom, v centre najväčších bojov a bola veľmi zničená, a to aj drevená cerkov. Hoci ju neskôr opravili, domáci si postavili murovaný chrám a pôvodný drevený chrám bol v roku 1967 prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch.

 Foto: Slavomír Iliaš
Foto: Slavomír Iliaš

Stavba dreveného chrámu sv. Mikuláša je trojdielna, trojpriestorová, s tromi vežami a tromi krížmi. Vstup je zo západnej strany.

Čo sa skutočne oplatí vidieť, je originálny barokový ikonostas z 18. storočia oddeľujúci loď kostola od svätyne, ktorý má štvorradovú architektúru na štyroch poschodiach.

 Foto: Slavomír Iliaš
Foto: Slavomír Iliaš

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky (Mikulášová)

Pôvodný drevený chrám bol neznámeho zasvätenia, postavený v roku 1701. Predpokladá sa, že zrejme v dôsledku požiaru došlo k jeho zničeniu v roku 1727. Následne však už v roku 1730 bol