Kráľova hoľa z Liptovskej Tepličky. Foto OcÚ Lipt. Teplička

Kráľova hoľa

Vyberte sa s rodinou či priateľmi na Kráľovu hoľu. Svoju túru môžete začať v Telgárte, Šumianci alebo z druhej strany hole z Liptovskej Tepličky. Aj keď ide o trošku náročnejšiu túru, ten výhľad zhora stojí za to.

Kráľovu hoľu asi najviac preslávila známa slovenská ľudová pieseň. Práve na Kráľovej holi sa nachádza dôležitý triangulačný bod Slovenska, pramenisko a rozvodie najväčších slovenských riek: Váhu, respektíve Čierneho Váhu, Hrona, Hnilca i Hornádu. Od roku 1960 je tam postavený televízny vysielač, ktorý slúži aj ako útočisko pre turistov.

 Kráľova hoľa z Liptovskej Tepličky. Foto: OcÚ Liptovská Teplička
Kráľova hoľa z Liptovskej...

Okruh z Liptovskej Tepičky na Kráľovu hoľu možno absolvovať buď ako náročnú jednodňovku alebo víkendovku s prespatím v útulni Andrejcová (vlastný spacák a jedlo sú nutné).

Táto trasa vedie zelenou značkou v doline Čierneho Váhu a potom prudko stúpa na Kráľovu hoľu, ktorá je najvyšším bodom trasy. Pokračuje červenou značkou nenáročným hôľnym terénom tzv. Kráľovohoľských Tatier až na útulňu Andrejcová, ktorá má spoľahlivý zdroj vody a taktiež môže poslúžiť ako úkryt pred nepriaznivým počasím. Trasa pokračuje ďalej po modrej značke, ktorá sa pár sto metrov od útulne odpojí z hrebeňa a pozvoľna klesá na Budnárku a ďalej Ždiarskou dolinou späť do Liptovskej Tepličky.

 

Zdroj: Región Vysoké Tatry, www.hiking.sk

Titulná foto: OcÚ Liptovská Teplička

 

POZRI TIEŽ:

Liptovská Teplička

Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Vikartovský mlyn10.87 km
Čerešňový sad21.25 km
Penzión Gašperov Mlyn21.95 km
Penzión Minipivovar Tatras22.52 km
Hotel Rysy***22.93 km
Penzión Dolinka8.35 km
Penzión Váh9.85 km
Penzión Sabina, Vernár10.23 km
Hotel Studničky ***10.50 km
Penzión Vikartovský mlyn10.87 km

Aktuálne podujatia: