kremenec 1

Kremenec

Vrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m. je súčasťou Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Najvyšší z Bukovských vrchov je zároveň najvýchodnejším bodom Slovenska: na Kremenci svitá o 30 minút skôr ako v hlavnom meste, v Bratislave.

Od roku 2007 je v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaný aj najvýznamnejší karpatský prales Stužica, v ktorom sa Kremenec nachádza.

 Kremenec. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Kremenec. Foto: Jano Štovka...

Ideálny výhľad na Poloniny

Na hlavnom hrebeni Kremenca si pýta pozornosť druhý najvyšší vrch Polonín – Kamenná lúka, z ktorej je nádherný výhľad na Veľkú Rawku.

Neďaleký vrch Čierťaž zaujme tým, že až do 19. storočia bol miestom stretnutia Zemplínskej, Užskej a Haličskej župy. Sedlo pod Čierťažou je miestom, na ktorom stála najstaršia poľovnícka chata v Poloninách. Ponúka výhľad na hrebeň Veľkého Bukovca.

Vrch je zároveň v oblasti, ktorá je z pohľadu svetelného znečistenia najtmavšou oblasťou na Slovensku. Je súčasťou prvého parku tmavej oblohy na Slovensku (Park tmavej oblohy Poloniny).

 Kremenec. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Kremenec. Foto: Jano Štovka...

Slovensko, Poľsko a Ukrajina na vrchole

Na najvyššom bode Kremenca na území Slovenska, ktorý má nadmorskú výšku 1 207,7 m n. m., sa nachádza žulový hraničný stĺp označujúci trojhraničie Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Neďaleko vrcholu sa návštevníci môžu osviežiť vynikajúcou pitnou vodou z lesnej studničky.

Z vrcholu možno pokračovať hrebeňovkou po slovensko-poľskej hranici až na Riabu skalu. Samotný vrchol Kremenca (najvyšší bod s nadmorskou výškou 1 221,0 m n. m.) sa už nachádza mimo územia Slovenska, cca 150 metrov východnejšie od našej hranice.

Najľahší výstup na Kremenec je z obce Nová Sedlica po červenej turistickej značke.

Zahrejte sa zážitkami na Vrchu Kremenec

Náročnosť: HARD

Začiatok trasy: Informačné stredisko Správy NP Poloniny (436 m n. m.)

Koniec trasy: Kremenec (1 221 m n. m.)

Čas: 3:39 h

Vzdialenosť: 8,1 km

Stúpanie: ↗ 954 m

Klesanie: ↘ 172 m

Najvyšší bod: 436 m n. m.

Najnižší bod: 1 221 m n. m.

MAPA

SVS-2023---zima---PROPAGACIA---cmyk-turistka---PROMO-sutaz-1200x900px

POzri tiež:

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Riaba skala

Národná prírodná rezervácia Jarabá skala sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Oblasť rezervácie

Lúka medovej baby (Poloniny)

V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o

Ďurkovec

Na pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú vo výške 1188 m. n. m., len hodinu pešej chôdze od obce Runina.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec6.44 km
Penzión Poloniny17.32 km
Hostinec Beskyd6.00 km
Penzión Kremenec6.44 km
Ubytovanie v obci Runina11.57 km
Ubytovanie Ďurkovec12.19 km
Útulne v Poloninách13.34 km