prešov stakcin

Letný vlak Prešov - Stakčín

Regionálny expres na trase Prešov-Stakčín premáva každú sobotu a nedeľu v dvoch pároch s platnosťou od 24. júna do 10. septembra 2023. Na tento výlet odporúčame zobrať si aj bicykel, ktorý môžete v Poloninách plne využiť! 

Mimoriadny letný vlak vyráža z Prešova už o 07:30 s príchodom do Stakčína o 09:40. Pripravené sú samozrejme tiež spojenia, ktoré cestujúcich dopravia naspäť.

Odchody

7.30 a 12.33

Prešov     

11.53 a 18.04

7.52 a 13.05 

Hanušovce n. Topľou

11.30 a 17.41

8.13 a 13.30

Vranov n. Topľou

11.00 a 17.07

8.33 a 13.51

Strážske  

10.45 a 16.51

9.01 a 13.59

Humenné   

10.37 a 16.38

9.22 a 14.14

Dlhé n. Cirochou (obec)

10.15 a 16.06

9.32 a 14.24

Snina mesto   

10.05 a 15.56

9.34 a 14.26 

Snina 

10.03 a 15.53

9.40 a 14.32

Stakčín

9.55 a 15.45

Letné vlakové spojenia zabezpečuje železničná spoločnosť Slovensko, národný dopravca (ZSSK). Lístky je možné zakúpiť aj online.

Turisti, ktorí majú záujem spoznávať Prešovský kraj už počas cesty do Stakčína, si môžu vybrať z nasledovných zastávok: 

➡️  Zastávka v Hanušovciach nad Topľou 

Ak sa rozhodnete vystúpiť na tejto zastávke určite navštívte Kaštieľ. Ide o jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja a so svojimi štyrmi vežami je dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi. V jeho tesnej blízkosti stojí archeopark, ktorý vás zavedie do života ľudí tisíce rokov späť.

Hanušovce kaštieľ - exteriér, Jano Štovka

archeopark-v-hanusovciach-n-toplou-foto-jano-stovka-mqep_full

Kúpiť lístok 

➡️  Zastávka vo Vranove nad Topľou 

V tomto okresnom meste stojí krásny kostol, ktorý sa hrdí titulom - Bazilika Minor. Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou nie je zvonku síce veľmi nápadná, no pýši sa nádhernou interiérovou výzdobou nesúcou sa v barokovom štýle. Kostol je najcennejšou historickou pamiatkou mesta. 

Bazilika vo Vranove nad Topľou. Foto: Jano Štovka, MQEP Vranov n.T. - Bazilika Bazilika Narodenia Panny Márie_J. Štovka

Kúpiť lístok 

➡️ Zastávka v Humennom 

Mesto Humenné, často nazývané aj centrom či bránou horného Zemplína, sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska, pri sútoku riek Laborec a Cirocha. Turisticky atraktívne prostredie v každom ročnom období láka návštevníkov spoznať jeho históriu, kultúru, tradície, kuriozity, ale aj malebnú prírodu všade navôkol. Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. s priľahlým skanzenom. 

Kastiel Humenne Zdroj_Jano Stovka_2019 Skanzen Humenné. Foto Jano Štovka

Kúpiť lístok

➡️ Zastávka v Snine 

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Lokalita, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra. V okolí Sniny stretnete príjemných ľudí slovenskej, rusínskej a ukrajinskej národnosti. V Snine a jej okolí nevynechajte návštevu kaštieľa, Sninských rybníkov, Múzea Zemplínske Hámre, Sninského kameňa či Astronomického observatória na Kolonickom sedle.

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle (okres Snina) sa nachádza sa na území parku tmavej oblohy medzi obcami Kolonica a Ladomírov. Je detašovaným pracoviskom Vihorlatskej

kastiel_snina_big

Kúpiť lístok


➡️ Cieľová stanica Stakčín 

Vstupná brána do Polonín ponúka množstvo možností pešej alebo cyklo turistiky. Unikátnými architektonickými prvkami sú drevené chrámy nachádzajúce sa takmer v každej jednej obci. Pozri viac tipov v Poloninách

 Zdroj: OOCR HZHŠ
Zdroj: OOCR HZHŠ

Tento vlak môžete využiť aj pri doprave na podujatie OBJAVTE POLONINY 

Pozri si výlety v Poloninách:

Poloniny - turistika

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom. Pozrite si prehľad najobľúbenejších trás v Poloninách.

Cyklistický chodník ikon

Cyklistický chodník ikon č. 2875 (modrá značka) spája unikátne drevené chrámy nachádzajúce sa v okresoch Snina a Sobrance. Začína v najvýchodnejšej sl...

Drevený chrám, Topoľa

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela je situovaný v malej obci Topoľa, ktorá leží v okrese Snina, v oblasti Národného parku Poloniny. Práve v tejto obci sa začiatkom 19.

Tri studničky

Nad obcou Runina v Sninskom okrese sa nachádza pútnické miesto Tri studničky. Od dediny je vzdialené približne dva kilometre. Malému deväťročnému chla...

Kremenec

Vrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m. je súčasťou Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Od roku 2007 je v zoznamoch Svetového dedičstva UNESCO zapísaný aj

Riaba skala

Národná prírodná rezervácia Jarabá skala sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Oblasť rezervácie

Ďurkovec

Na pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú vo výške 1188 m. n. m., len hodinu pešej chôdze od obce Runina.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kaštieľ Fričovce0.00 km
ROYAL M0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Garni Hotel TATRAMONTI***0.00 km
Kaštieľ Fričovce0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km