BeFunky-collage

Letný vlak Prešov-Stará Ľubovňa

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a krajskými organizáciami cestovného ruchu vypraví počas leta štyridsaťštyri mimoriadnych vlakových spojení na 10 linkách.

V Prešovskom kraji bude najväčším lákadlom letný vlak na trase Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa. Premávať bude každú sobotu a nedeľu v dvoch pároch s platnosťou od 4. júla do 12. septembra 2020.

Letný vlak vyráža z Prešova o 7:54, príchod do Starej Ľubovne je naplánovaný na 9:09. Ďalšia vlaková súprava dopraví cestujúcich na konkrétne miesta s osem hodinovým rozostupom, teda Prešov (15:54) – Stará Ľubovňa (17:09). Pripravené sú tiež spojenia, ktoré cestujúcich dopravia naspäť:

  • Stará Ľubovňa (10:58) – Prešov (12:15)
  • Stará Ľubovňa (17:58) – Prešov (19:15)

Letný vlak vyráža z mesta Prešov. Turisti, kotrí majú záujem spoznávať Prešovský kraj už počas cesty do Starej Ľubovne, si môžu vybrať z nasledovných zastávok: 

➡️ Zastávka vo Veľkom Šariši (príchod vlaku 08.02)

Ak sa rozhodnete vystúpiť na tejto zastávke určite navštívte Hrad Šariš, ktorý patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš. Toto miesto je aj súčasťou letnej kampane pre rodiny s deťmi Legendarium (deti tu získajú pečiatku do Mapy pokladov).

Kúpiť lístok 

saris hrad

➡️ Zastávka v Sabinove (príchod vlaku 08.12)

Mesto Sabinov je známe hlavne vďaka oskarovému filmu Obchod na Korze. Na motívy filmu vznikol turistický projekt Chodník Obchod na Korze – ak sa prejdete mestom, na 11 tabuliach nájdete QR kódy, ktoré sú prepojené na konkrétnu pasáž z filmu, ktorá sa na danom mieste natáčala. V meste sa nachádza aj kúpalisko, ak by ste sa chceli schladiť počas horúcih letných dní. 

Kúpiť lístok 

➡️ Zastávka v Lipanoch (príchod vlaku 08.21)

Ak vystúpite na tejto zastávke máte možnosť navšiviť Hradisko Lipany alebo Vyhliadkovú vežu Balažka, ktorá je súčasťou letnej kampane pre rodiny s deťmi Legendarium (deti tu budú hľadať nálepku do Mapy pokladov).

Kúpiť lístok 

masiv Balazka Zdroj OOCR Region Saris 

➡️ Zastávka v Plavči (príchod vlaku 08.55)

Ak vystúpite v Plavči, môžete su urobiť výlet na Hrad Plaveč, ktoré je tiež súčasťou letnej kampane pre rodiny s deťmi Legendarium (deti tu budú hľadať nálepku do Mapy pokladov), prípadne môžete pokračovať ďalej smerom do poľského mesta Krynica-Zdrój cez Muszynu. 

Kúpiť lístok 

Plaveč_hrad_Foto: Jano Štovka (MQEP)

➡️ Cieľová stanica Stará Ľubovňa (príchod vlaku 09.09)- mesto, ktoré sa pýši svojou dominantou - Hradom Ľubovňa. Na ten sa návštevníci dostanú mestským autobusom, na ktorý prestúpia priamo na železničnej stanici. 

Kúpiť lístok 

➡️ V Starej Ľubovni môžu turisti pokračovať autobusom do kúpeľných Vyšných Ružbách a to každú sobotu a nedeľu s odchodom o 9:57 zo Starej Ľubovne, v opačnom smere s odchodom o 11:35 alebo 15:35 z Vyšných Ružbách do Starej Ľubovne, Prešova či Košíc.

Smerdžonka

3-page-001

Pozri tiež: 

Body výletu

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Mestské múzeum a galéria Veľký Šariš

Mestské múzeum a galéria vo Veľkom Šariši je mladá kultúrna ustanovizeň. Na ploche 200 metrov štvorcových sa nachádza muzeálna i galerijná časť. Prvou muzeálnou expozíciou bola

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Hradisko Lipany

Miesto, kde sa minulosť spája s prítomnosťou. Jedinečný projekt Hradisko v sebe spája archeopark v podobe slovanského hradiska, historickej lukostrelnice, zverinca a malého

Hrad Plaveč

Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska približne okolo roku 1294. Hrad prechádza obnovou, je ľahko dostupný a ponúka nádherný výhľad na široké okolie.

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

ALEX Restaurant & Pension0.24 km
Apartmány Kolégium0.34 km
Hotel Carpe Diem****0.36 km
Double Tiffany0.37 km
Reštaurácia Šarišská chiža0.52 km
Bella Sicilia - Pension & Restaurant0.23 km
ALEX Restaurant & Pension0.24 km
Apartmány Kolégium0.34 km
Hotel Carpe Diem****0.36 km
Penzión Tavel0.48 km