Hohenlohe

Lovecký zámoček Hohenlohe, Tatranská Javorina

Prezidentský zámoček vo Veľkej Javorine je národná kultúrna pamiatka, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov. Od roku 2015 ju prezident SR Andrej Kiska sprístupnil pre verejnosť. Otvorený je každý štvrtok.

Zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen na mieste, odkiaľ vidno Belianske i Vysoké Tatry.

Knieža Hohenlohe v niekdajších časoch kúpil vyše 10-tisíc hektárov za pol milióna zlatých. Najskôr zakázal vstup na toto územie, no neskôr vytýčil turistické trasy – Poľský hrebeň, Sedielko a Kopské sedlo – ktoré sa využívajú dodnes. Pri vzniku Tatranského národného parku prešli viaceré opatrenia na ochranu prírody z obdobia kniežaťa Hohenlohe do zásad ochrany národného parku.

Pruský magnát bol tiež vášnivým poľovníkom – v lesoch zriadil zvernicu, kde dovážal bizóny, kozorožce, americké a iné jelene.

Pôvodná podoba zámočku sa zachovala dodnes, tak isto i značná časť pôvodného vybavenia vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí.

Zámoček je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009.

Otváracie hodiny a možnosť rezervácie: www.prezident.sk/page/tatranska-javorina/

Foto: Jano Štovka

 

Pozri tiež:

Drevený Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

Netypický drevený kostolík dal v rokoch 1902 – 1903 postaviť knieža Kristián Kraft Hohenlohe, bohatý nemecký šľachtic. Umiestnenie kostola vytvára nádhernú scenériu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Drevený kostol Nepoškvrneného počatia, Starý Smokovec

Nielen východné Slovensko sa môže pýšiť drevenými kostolmi. Niekoľko sa ich nachádza i v ďalších častiach našej krajiny. Najznámejším z týchto kostolov je Kostol Nepošvrneného počatia v Starom Smokovci.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa rozprestierajú na

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Kontakt15.67 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras18.10 km
Hotel Hubert **** Vital Resort20.16 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka23.91 km
Ranč Čajka26.50 km
CROCUS Kežmarské Žľaby14.44 km
Grandhotel Praha15.48 km
Hotel Kontakt15.67 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko16.23 km
Hotel Atrium16.23 km