Hrad Ľubovňa. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Hrad Ľubovňa je najviac navštevovaným hradom v Prešovskom kraji. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Nad Starou Ľubovňou v severovýchodnej časti Spiša sa na vápencovom vrchu vypína hrad Ľubovňa. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Okrem ochrany poľsko-uhorskej hranice zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu prechádzajúcu dolinou rieky Poprad do Poľska.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Zaujímavosti z histórie

V roku 1412 sa v hrade Ľubovňa uskutočnilo historické stretnutie uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským panovníkom Vladislavom II. Hrad sa dostal do zálohu poľských kráľov a stal sa sídlom poľských starostov. Po obrovskom požiari v roku 1553 získal Hrad Ľubovňa rozsiahlou prestavbou modernejšiu podobu renesančnej pevnosti, postavený bol aj nový renesančný palác. Po vrátení spišských miest Uhorsku význam hradu klesol, začal upadať a meniť sa na ruinu. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyski, v jej rukách bol Ľubovniansky hrad do roku 1945. V roku 1966 zásluhou Andreja Čepiššáka bolo na hrade zriadené múzeum a započatá postupná obnova.

Hradné lákadlá

Dnes hrad ponúka pútavé expozície, k najobľúbenejším častiam prehliadky patrí návšteva paláca Ľubomírskych a výstup na vežu. Návštevníkov počas letnej sezóny čaká množstvo tematických podujatí, vrátane hradných dní, muzikálových vystúpení, hraných rozprávok, koncertov a vystúpení. 

Návštevnosť hradu každoročne rastie a približuje sa k hranici 200 000 návštevníkov ročne. 

Prístup autom je až k hradu, pešo z centra Starej Ľubovne po červenej značke cesta trvá asi 30 min.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

SKANZEN POD HRADOM

Samostatnú expozíciu pod hradom Ľubovňa predstavuje skanzen - Múzeum ľudovej architektúry. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, ktorý spolu s hradom vytvára jedinečnú pôsobivú scenériu.

Pod hradom v skanzene, ZDROJ- Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni

Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na 25 zrubových drevených objektov pochádzajúcich z obdobia od prvej polovice 19. storočia do začiatku 1. tretiny 20. storočia. Okrem roľníckych obytných domov tu nájdete i sezónne hospodárske objekty. Súčasťou expozície je aj kováčska vyhňa, hájovňa, škola a vodný mlyn zo Sulína.

Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Drevený kostol s ikonostasom je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby východného obradu.

Podobne ako na hrade Ľubovňa aj v skanzene sa konajú viaceré zaujímavé podujatia.

Viac informácií a aktuálny program: hradlubovna.sk

Svadobné fotenie v Ľub. múzeu

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy9.39 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka21.34 km
Ranč Čajka28.52 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy9.39 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy9.39 km