Hrad Ľubovňa. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Ľubovniansky hrad a skanzen

Nad Starou Ľubovňou v severovýchodnej časti Spiša sa na vápencovom vrchu vypína hrad Ľubovňa. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. 

Dnes žije Ľubovniansky hrad podujatiami a pestrými expozíciami a je najnavštevovanejším hradom v Prešovskom kraji – jeho návštevnosť stále rastie a približuje sa k hranici 200 000 ľudí ročne.

Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Okrem ochrany poľsko-uhorskej hranice zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu prechádzajúcu dolinou rieky Poprad do Poľska.

 Ľubovniansky hrad, Krištálová sála
Ľubovniansky hrad, Krištál...

Zaujímavosti z histórie

V roku 1412 sa v hrade Ľubovňa uskutočnilo historické stretnutie uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským panovníkom Vladislavom II. Hrad sa dostal do zálohu poľských kráľov a stal sa sídlom poľských starostov. Po obrovskom požiari v roku 1553 získal Ľubovniansky hrad rozsiahlou prestavbou modernejšiu podobu renesančnej pevnosti. Postavený bol aj nový renesančný palác.

Po vrátení spišských miest Uhorsku význam hradu klesol, začal upadať a meniť sa na ruinu. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyski, v ktorých rukách bol do roku 1945. V roku 1966 bolo zásluhou Andreja Čepiššáka na hrade zriadené múzeum a započatá postupná obnova.

Hradné lákadlá

Dnes hrad ponúka pútavé expozície. K najobľúbenejším častiam prehliadky patrí návšteva paláca Ľubomírskych a výstup na vežu. Návštevníkov počas letnej sezóny čaká množstvo tematických podujatí vrátane hradných dní, muzikálových vystúpení, hraných rozprávok, koncertov a iných vystúpení.

 Ľubovniansky hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Ľubovniansky hrad. Foto: Jan...

 

Skanzen pod hradom

Samostatnú expozíciu pod hradom Ľubovňa predstavuje skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, ktorý spolu s hradom vytvára jedinečnú pôsobivú scenériu.

Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na 25 zrubových drevených objektov pochádzajúcich z obdobia od prvej polovice 19. storočia do začiatku 1. tretiny 20. storočia. Okrem roľníckych obytných domov tu nájdete i sezónne hospodárske objekty. Súčasťou expozície je aj kováčska vyhňa, hájovňa, škola a vodný mlyn zo Sulína.

 Pod hradom v skanzene. Foto: Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni
Pod hradom v skanzene. Foto:...

Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Drevený kostol s ikonostasom je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby východného obradu.

Podobne ako na hrade Ľubovňa aj v skanzene sa konajú viaceré zaujímavé podujatia.

Prístup: k Ľubovnianskemu hradu (čiastočne bezbariérový) a skanzenu sa dostanete s autom až priamo k nim, pešo z centra Starej Ľubovne po červenej značke (cca 30 min).

 

Zdroj: www.hradlubovna.sk

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

 

 

POZRI TIEŽ:

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

Pieninský národný park

Územie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Salaš u Franka1.51 km
Penzión Gurmen1.52 km
Hotel Familia1.89 km
Nestville Taberna4.93 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.58 km
Penzión Gurmen1.52 km
Hotel Familia1.89 km
Nestville apartments5.01 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.58 km
Penzión Litmanová7.66 km