Hrad Ľubovňa. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Ľubovniansky hrad a skanzen

Nad Starou Ľubovňou v severovýchodnej časti Spiša sa na vápencovom vrchu vypína hrad Ľubovňa. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. 

Dnes žije Ľubovniansky hrad podujatiami a pestrými expozíciami a je najnavštevovanejším hradom v Prešovskom kraji – jeho návštevnosť stále rastie a približuje sa k hranici 200 000 ľudí ročne.

Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Okrem ochrany poľsko-uhorskej hranice zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu prechádzajúcu dolinou rieky Poprad do Poľska.

 Ľubovniansky hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Ľubovniansky hrad. Foto: Jan...

Zaujímavosti z histórie

V roku 1412 sa v hrade Ľubovňa uskutočnilo historické stretnutie uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským panovníkom Vladislavom II. Hrad sa dostal do zálohu poľských kráľov a stal sa sídlom poľských starostov. Po obrovskom požiari v roku 1553 získal Ľubovniansky hrad rozsiahlou prestavbou modernejšiu podobu renesančnej pevnosti. Postavený bol aj nový renesančný palác.

Po vrátení spišských miest Uhorsku význam hradu klesol, začal upadať a meniť sa na ruinu. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyski, v ktorých rukách bol do roku 1945. V roku 1966 bolo zásluhou Andreja Čepiššáka na hrade zriadené múzeum a započatá postupná obnova.

Hradné lákadlá

Dnes hrad ponúka pútavé expozície. K najobľúbenejším častiam prehliadky patrí návšteva paláca Ľubomírskych a výstup na vežu. Návštevníkov počas letnej sezóny čaká množstvo tematických podujatí vrátane hradných dní, muzikálových vystúpení, hraných rozprávok, koncertov a iných vystúpení.

 Ľubovniansky hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Ľubovniansky hrad. Foto: Jan...

 

Skanzen pod hradom

Samostatnú expozíciu pod hradom Ľubovňa predstavuje skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, ktorý spolu s hradom vytvára jedinečnú pôsobivú scenériu.

Návštevníci sa môžu pokochať pohľadom na 25 zrubových drevených objektov pochádzajúcich z obdobia od prvej polovice 19. storočia do začiatku 1. tretiny 20. storočia. Okrem roľníckych obytných domov tu nájdete i sezónne hospodárske objekty. Súčasťou expozície je aj kováčska vyhňa, hájovňa, škola a vodný mlyn zo Sulína.

 Pod hradom v skanzene. Foto: Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni
Pod hradom v skanzene. Foto:...

Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Drevený kostol s ikonostasom je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby východného obradu.

Podobne ako na hrade Ľubovňa aj v skanzene sa konajú viaceré zaujímavé podujatia.

Prístup: k Ľubovnianskemu hradu (čiastočne bezbariérový) a skanzenu sa dostanete s autom až priamo k nim, pešo z centra Starej Ľubovne po červenej značke (cca 30 min).

 

Zdroj: www.hradlubovna.sk

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

 

 

POZRI TIEŽ:

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

Pieninský národný park

Územie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Salaš u Franka1.22 km
Penzión Gurmen1.43 km
Hotel Familia1.65 km
Nestville Taberna4.59 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.86 km
Penzión Gurmen1.43 km
Hotel Familia1.65 km
Nestville apartments4.67 km
Penzión Litmanová7.34 km
Hotel Sorea Ľubovňa7.86 km

Aktuálne podujatia:

Všetky aktuálne podujatia