mala zobrana

Malá Zobrana a Zimná skala

V Šarišskom regióne v 9. - 12. storočí pôsobili pustovní mnísi – eremiti, ktorí si pre svoju činnosť vyberali bezpečné lokality na odľahlých miestach. Jedno takéto centrum bolo pri obci Mirkovce na vrchole Malá Zobrana. Vrcholec Zobrana je situovaný na západnej strane pohoria spomínanej obce a ďalšej Brestov. Veľká Zobrana má nadmorskú výšku 627 metrov a je z nej nádherný výhľad do údolia Košickej kotliny.

Malá Zobrana je o niečo nižšia a má výšku 610 metrov. Zaujímavosťou je, že z tohto miesta bol zameriavaný celý Šariš. Donedávna to pripomínal starý kamenný trigonometricky stĺp. Na vrchole Malej Zobrany sa nachádza rarita s ktorou sa tak často nestretávame. Približne uprostred vrcholu medzi skalami sa nachádza otvor do útrob Malej Zoborany, ktorý smeruje pomedzi skaly dole k potoku a vyúsťuje v ďalšej skale pri potoku, ktorej ľudia dali názov \"Zimná skala\".

zobrana

Otvor medzi skalami masívu využívali pustovníci v prípade nebezpečenstva, ktoré mu hrozilo. Cez skalný otvor sa dostali až do dediny k potoku Malka. Takto sa mohli ľahšie vyhnúť zbojníkom alebo aj členom arpádovskej družiny, ktoré prenikali na toto územie. Na vrcholovej plošine sa nachádzajú viditeľné terasy, pravdepodobne zvyšky dávneho osídlenia. Od Veľkej Zobranej je oddelená sedlom. Miestnym bola Veterná diera známa od nepamäti pre mimoriadne silný prievan, ktorý vanul smerom von v zimných mesiacoch. Je taký silný, že vyhadzuje von lístie, ktoré do otvoru nasypeme. Aj v horúcom lete preniká studený vzduch, čiže prievan, cez spomínaný otvor medzi skalami.

mala zobrana

Ďalšou zvláštnosťou sú zimujúce salamandry škvrnité, ktoré vyhľadávajú toto miesto s vlhkým a teplým vzduchom. V zime a skoro na jar ich tu možno narátať desiatky ba až stovky.
Na úpätí Malej Zobranej sa nachádza viacero menších otvorov s prievanom smerujúcim do vnútra masívu. Ide pravdepodobne o nasávacie miesta do podzemného priestoru, ktorý vyúsťuje na vrchole Veternou dierou. V zimnom období v jej okolí a na celej vrcholovej plošine možno vidieť zelené rastliny. Ani sneh sa tu neudrží tak ako na Veľkej Zobranej alebo v priľahlom sedle.

Ako sa dostať k masívom:  k obom horským masívom sa dostaneme z viacerých strán. Prvá, najkratšia cesta je zo severnej strany okolo bývalého poľovníckeho kaštieľa v Mirkovciach, tu rátajte s prechodom cez potok, sad a húštiny na vrchol. Druhá možnosť je od Žehne, trasa je dlhšia. Tretia asi najpohodlnejšia je cez brod potoka Balka, ďalej cez lúky na okraj lesa a odtiaľ lesnou cestou do sedla medzi Malou a Veľkou Zobranou.

Dĺžka trasy : podľa bodu štartu  od 1 200 m

Odhadovaný čas :  30 minút bez prestávok

Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

Foto zdroj: OOCR Region Šariš

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Plaza Beach restaurant10.64 km
Čínska reštaurácia XIHU11.31 km
Hotel Polo12.01 km
Hotel Enchanté12.12 km
McDonald's12.41 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****10.64 km
Apartmány Style11.26 km
Hotel Lineas11.95 km
Hotel Polo12.01 km
Hotel Enchanté12.12 km