2_res

Ľubica - plná historických prekvapení

Podtatranská obec Ľubica (okres Kežmarok) sa môže pýšiť  viacerými zaujímavosťami. Okrem čarovného výhľadu na Tatry má Ľubica hneď niekoľko zaujímavostí, ktoré stoja za návštevu. 

Ľubica celkom určite patrí k najstarším obciam na Spiši. Pamiatky, ktoré sa našli v okolí obce, pochádzajú z obdobia 2 400 rokov pred naším letopočtom.

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1251 a už v roku 1271 jej boli udelené mestské práva, čím sa stala kráľovským mestom. Ctihodní občania za to mohli poďakovať uhorskému kráľovi  Štefanovi V.  Ľubica patrila v 17. storočí k najbohatším spišským mestám. Mala právo troch výročných trhov a v mestečku pracovalo okolo 20 cechov. Situácia sa zmenila v časoch tzv. poľského zálohu z roku 1412. Koncom 19. storočia sa Ľubica stala opäť obcou. 

V Ľubici sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov, ku ktorým patria meštianske, remeselnícke aj sedliacke domy.

Pätica kostolov

Kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia  je najväčším dvojloďovým kostolom na Spiši. Okrem iného je  výnimočný aj tým, že oltár s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče.

lubica-kostol.jpg

Ďalšou výnimočnosťou obce je Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty. Ide o jeden z najvyšších barokových stĺpov na Spiši. Meria až 12,5 metra. Dal ho postaviť starosta Teodor Ľubomirski z Ľubovnianskeho hradu.

Zreštaurované časti originálu (1726) sú uložené v lapidáriu pri rímskokatolíckom kostole. Kópiu umiestnenú na pôvodnom mieste zhotovil akademický sochár Štefan Kovaľ z Vyšných Ružbách (1995 - 2000). 

A ešte niečím sa Ľubica s dnes približne 4200 obyvateľmi vymyká priemeru: spolu s Kostolom Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia v nej nájdete až päť kostolov.  

Ďalší rímskokatolícky Kostol sv. Ducha pochádza zo 14. storočia, i keď jeho počiatky sa odhadujú už do 12. storočia. Z 18. storočia pochádza evanjelický kostol, neskôr pribudli dva kostoly - pre pravoslávnych veriacich a gréckokatolíkov.  

Podzemné vodné bohatstvo

S Ľubicou sú spojené aj zaniknuté Ľubické Kúpele. Od roku 1714 sa spomínajú liečebné sírne pramene, neskôr pri nich vznikli Ľubické Kúpele.  V časoch budovania vojenského výcvikového priestoru Javorina v 50. rokoch 20. storočia bola malá kúpeľná obec odsúdená na zánik, aj s miestnymi kúpeľmi. V okolí Ľubice môže dnes turista pri potulkách natrafiť na ďalšie pramene a čarovnú prírodu. 

Zdroj: Wikipedia, www.obeclubica.sk , PSK

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka1.57 km
Hotel Kontakt12.96 km
Hotel Hubert **** Vital Resort17.75 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy22.04 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras27.92 km
Hotel Kontakt12.96 km
CROCUS Kežmarské Žľaby13.61 km
Grandhotel Praha13.70 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko17.26 km
Hotel Atrium17.26 km