masiv Balazka Zdroj OOCR Region Saris

Masív Balažka s vyhliadkovou vežou

Horský masív Balažka (643 m n. m.) nájdete pri meste Lipany a dávame vám ho do pozornosti kvôli zaujímavosti z viacerých uhlov pohľadov.

Pod železničným náhonom v časti Balažka-Štrembroch bol v minulosti starý židovský cintorín. Vznik možno pripísať príchodu prvých židov z poľskej Haliče okolo roku 1813, pričom využívaný bol do konca 19. storočia. V súčasnej dobe sa nezachovala podoba cintorínu a pripomína ho osadená informačná tabuľa.

Masív Balažka lemuje železničná trať, ktorá vo východnej časti rozdelila skalu na tzv. „Malú skalu a Veľkú skalu”. Vytvorili sa tak dva základné turistické okruhy. Okruh Malej skaly ponúka vyhliadku od kríža. Nachádza sa tu talianska studnička, partizánske zákopy, posed a informačné tabule. Okruh Veľkej skaly ponúka trasu hrebeňom Balažky, pričom obe trasy sú navzájom prepojené a majú viaceré body napojenia.

V októbri 2019 bola slávnostne otvorená vyhliadková veža - rozhľadňa Balažka, ktorá je vysoká 14 m a poskytuje najkrajší výhľad na celé Lipany, Kamenický hrad a okolité vrchy.

Ako sa dostať na vyhliadku: z centra mesta sa k masívu a nakoniec k vyhliadke dostanete od starého cintorína, odkiaľ k nemu vedie zelená turistická trasa

Dĺžka trasy: 2 900 m

Odhadovaný čas: do 60 minút s prestávkami

Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

 

Kontakt:

MsÚ Lipany
Krivianska 1
082 71 Lipany
Telefón: +421 (0)51 488 11 50

Titulná foto: FB Lipany

 

POZRI TIEŽ:

Hradisko Lipany

Miesto, kde sa minulosť spája s prítomnosťou. Jedinečný projekt Hradisko v sebe spája archeopark v podobe slovanského hradiska, historickej lukostrelnice, zverinca a malého

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizzeria Biely Dom0.45 km
Troja0.90 km
Reštaurácia XXL0.97 km
Bowling u Piťa1.04 km
Hotel Šomka **10.76 km
Hotel Mladosť **0.40 km
Troja0.90 km
Hoský hotel Šport Lysá10.76 km
Hotel Javorná10.76 km
Hotel Šomka **10.76 km