medzilaborce cerkov ext a

Medzilaborce

Medzilaborce, nachádzajúce sa v blízkosti štátnych hraníc, majú toho veľa čo ponúknuť: prechádzku históriou, turistické možnosti či spoznávanie slovenských vojnových dejín. A ak patríte medzi milovníkov umenia, očarí vás Múzeum moderného umenia Andyho Warhola s druhou najväčšou zbierkou jeho diel na svete.

Pravoslávny Chrám sv. Ducha, Medzilaborce

Chrám Svätého Ducha bol postavený v staroruskom renesančnom slohu v roku 1949 ako pomník padlým v prvej svetovej vojne. Stojí na mieste starého dreveného pravoslávneho kostolíka, ktorý zničila druhá svetová vojna. K internej výzdobe patrí až 360 ikon. Na tejto výzdobe sa okrem miestneho majstra z Medzilaboriec podieľal i svetoznámy grécky ikonopisec žijúci v USA, Dimitrios Leussis.

 Chrám Svätého Ducha. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Chrám Svätého Ducha. Zdroj...

Chrám Nanebovstúpenia Pána, Čertižné

Chrám Nanebovstúpenia Pána postavený na návrší je dominantou obce Čertižné. Vybudovaný bol v roku 1928 a od roku 1963 je zapísaný do zoznamu slovenských národných kultúrnych pamiatok. Architektúra chrámu východného obradu v sebe spája viacero štýlov. V interiéri sa nachádza starobylý bohato zdobený drevený ikonostas a kamenná krstiteľnica z 15. storočia. Pravidelné bohoslužby v ňom vykonáva gréckokatolícka cirkev.

Kópia dreveného sakrálneho objektu sv. Mikuláša, Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili v rokoch 1502 – 1510 ako pravoslávny. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. V roku 1740 v obci postavili murovaný kostol a pôvodnú drevenú stavbu venovali susednej obci Malá Poľana. Momentálne sa pôvodný kostol nachádza v Mestskom parku Jiráskovy sady.

 Kópia dreveného sakrálneho objektu v Habure. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Kópia dreveného sakrálneho...

Monastyr Krásny Brod

Monastyr Zoslania sv. Ducha v Krásnom Brode je jedným z najstarších monastierov na Slovensku. Označovaný je aj ako „rusnácky Devín”. Postavený bol v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Romantická zrúcanina je častým cieľom výletov smerujúcich k blízkemu Čertovmu kameňu.

 Monastyr. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Monastyr. Zdroj foto: Jano Š...

Socha kniežaťa Laborca – Habura

Socha kniežaťa Laborca nachádzajúca sa v blízkosti Habury je umiestnená nad obcou, na vrchu nad dreveným kostolom. Vysoká je vyše 5 metrov a stojí na takmer 2-metrovom podstavci z prírodného kameňa. Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca a ako symbol jednoty Rusínov, čo vyjadruje schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí uchovaná v podstavci pod sochou.

 Socha kniežaťa Laborca. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Socha kniežaťa Laborca. Zdr...

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum Andyho Warhola sa zaoberá predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich a zahraničných umelcov.

 Múzeum moderného umenia A. Warhola. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Múzeum moderného umenia A....

Expozícia v múzeu pozostáva z originálov diel Andyho Warhola, kde sú zastúpené všetky tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém. V múzeu môžete nájsť aj expozíciu o pôvode Warhola, ktorá pozostáva z cenných a autentických materiálov, listín a rekvizít. Medzi najcennejšie artefakty patrí košieľka, v ktorej boli krstení jeho synovia, ďalej jeho fotoaparát, magnetofón, odev a iné.

 Múzeum moderného umenia A. Warhola. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Múzeum moderného umenia A....

Miniskanzen v Medzilaborciach

Miniskanzen nachádzajúci sa v blízkosti amfiteátra je súčasťou II. etapy projektu Warhol city – zmena imidžu mesta. Turistom a návštevníkom mesta a regiónu priblíži rusínsku dedinu minulosti. V expozícii sa nachádzajú ručne vyrobené repliky rusínskych domov z okolitých dedín. V miniskanzene môžete nájsť repliku rodného domu rodičov Andyho Warhola z Mikovej, zmenšené repliky rusínskych domov – pôvabné dreveničky i charakteristický zrubový kostolík, cerkev.

 Miniskanzen. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Miniskanzen. Zdroj foto: Jano...

Kamjana – Čertov kameň

Lesnícky náučný chodník Kamjana je rozčlenený na dva úseky: kratší má dĺžku 2 196 metrov, 5 stanovíšť a je prístupný aj pre cyklistov. Celá trasa chodníka má 7 stanovíšť a dĺžku 3 346 m. Po prekonaní 124-metrového prevýšenia sa turistom otvorí prekrásny výhľad na okolitý kraj pri povestnom Čertovom kameni. Nástup na trasu lesného náučného chodníka je z kultúrno-športového areálu na Mierovej ulici.

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994. Na vrchole skaly je osadená tabuľa s erbom obce Krásny Brod. Čertov kameň (433 m n. m.) je siedmou zástavkou lesníckeho náučného chodníka Kamjana a vedú k nemu aj turistické značky. Pod Čertovým kameňom je možné v teréne objaviť stopy po úzkokoľajke z medzivojnového obdobia, ktorá slúžila na dopravu dreva z okolitých lesov.

 Čertov Kameň. Zdroj foto: KOCR SVS
Čertov Kameň. Zdroj foto: K...

Lupkovský priesmyk

Lupkovský priesmyk sa nachádza vo výške 640 m n. m. v severnom hrebeni Laboreckej vrchoviny na slovensko–poľskej štátnej hranici. Cez priesmyk vedie 416 metrov dlhý Lupkovský tunel so železničnou traťou. K priesmyku sa dostanete červenou turistickou značkou po medzinárodnej trase E8, ktorá vedie od Laboreckého priesmyku na Vysoký grúň a zelenou značkou z obce Palota.

 Lupkovský tunel
Lupkovský tunel

Cyklochodník umenia

Cyklotrasa vedie cez obce Svetlice – Pčoliné – Čabalovce – Hostovice – Nižná Jablonka – Snina – Výrava – Čukalovce – Krásny Brod – Ňagov. Celková dĺžka trasy je 44 km.

 Cyklochodník umenia
Cyklochodník umenia

 

Titulná foto: Jano Štovka

 

POZRI TIEŽ:

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Miniskanzen rusínskej dediny Medzilaborce

Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.

Chrám sv. Ducha, Medzilaborce

Azda najrajšou dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce je kultúrna pamiatka Chrám svätého Ducha. Chrám sa týči na vyvýšenine centra mesta Med...

Monastyr Krásny Brod

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.

Socha kniežaťa Laborec – Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Pizzeria Garfield0.32 km
Reštaurácia Buena0.40 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ0.22 km
Eurohotel Laborec0.45 km
Penzión Andy0.48 km
Penzión Ľudmila5.00 km
Penzión Alexander5.96 km