DSC_0663

Mestská pamiatková rezervácia Bardejov

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý BARDEJOV, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá. Právom ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

O Bardejove sa hovorí, že je najgotickejším mestom na Slovensku.

Ústrednou plochou historického jadra je obdĺžnikové námestie obstavané radom starobylých meštianskych domov s typickými štítovými priečeliami. Uprostred námestia stojí budova bývalej radnice zo začiatku 16. storočia (1505 - 1509). V budove historickej radnice je nainštalovaná expozícia „história mesta – slobodné kráľovské mesto“. Ďalšiu expozíciu umiestnili do pôvodne gotického meštianskeho domu Gantzughof s renesančnou arkádou, ktorý stojí v juhozápadnom rohu námestia.

Najvýznamnejšou pamiatkou námestia jerímskokatolícka Bazilika minor sv. Egídia stojacia v jeho severnej časti. Začali ju stavať začiatkom 15. storočia a postupne dostala podobu veľkolepej gotickej baziliky s tromi loďami. V interiéri zaujme súbor 11 neskorogotických krídlových oltárov z 15. storočia, z ktorých niektoré plastiky sa považujú za vrcholné európske rezbárske práce. Jedinečný pohľad na Bardejov z vtáčej perspektívy poskytuje ochodza mohutnej novogotickej kostolnej veže. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom. Kláštor stojí blízko hradieb mestského opevnenia, ktoré sú najzachovanejším stredovekým obranným systémom na Slovensku.

Okrem kamenných hradieb sa zachovali brána a sedem bášt.

Zdroj: vydavateľstvo Dajama; www.slovakia.travel.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta13.24 km
Hotel Bellevue Bardejov3.39 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta13.24 km
Penzión Polianka15.43 km
Horský hotel Javorná22.21 km