radnica-bardejov.jpg

Mestská radnica Bardejov

Bývalá mestská radnica, nachádzajúca sa v strede hlavného námestia, patrí medzi najvzácnejšie pamiatky mesta Bardejov.

Radnicu začal v roku 1505 stavať majster Alexander. Na pôvodné gotické základy postavili renesančné poschodie a prekrásny arkier majstri Alexius a Ján z Prešova.

Najcennejšími časťami radnice sú architektonické detaily – portály, dekoratívna výzdoba štítov, vstupný arkier, schodisko, nástenné maľby, trámový strop v radnej sieni a maľované značky, erby a nápisy, ktoré dokumentujú spojenie neskorogotickej formy s včasnorenesančnými prvkami. Tým je bardejovská radnica prvou renesančnou stavbou na území Slovenska.

V roku 1903 rozhodla mestská správa zriadiť v radnici múzeum. Jeho zbierky boli sprístupnené verejnosti v roku 1907. Od roku 1990 je v historickom oddelení Šarišského múzea inštalovaná expozícia pod názvom „Bardejov – slobodné kráľovské mesto”.

 

Zdroj: www.travelguide.sk

 

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Drevený kostol sv. Františka z Assisi, Hervartov

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.