Mindzova

Mindžová

Bachureň je menšie, nevysoké a pomerne menej známe pohorie. Napriek tomu má vo svojej zbierke vrchy, ktoré vám ponúknu nielen vynikajúcu turistiku, ale vám tiež umožnia dovidieť od Prešova až k Veľkej Fatre. Jedným z takýchto skvostných vyhliadkových vrchov je aj Mindžová pri obci Lipovce.

Samotný vrchol Mindžovej (920 m n. m.) je tvorený rozsiahlou lúkou, z ktorej sa otvára strhujúci výhľad na končiare a doliny Slovenskej , ale i Poľskej časti územia. Obdivovať môžete vrcholky ukrajinských a poľských Karpát, na západe dominujú hlavne Nízke Tatry a Vysoké Tatry, majestátny Chopok, či Ďumbier.

Mindžová však nie je iba dokonalým vyhliadkovým miestom. Severozápadné svahy vrchu Mindžová skrývajú jednu z najkrajších pseudkorasových tiesňav na Slovensku – Parkaň. Tiesňava je dlhá asi 300 metrov, pričom jej steny miestami presahujú výšku 10 metrov. Nachádza sa tu aj niekoľko puklinových jaskýň.

Parkaň

V severnom svahu vrchu Mindžová, mimo značených turistických chodníkov, sa ukrýva strhujúca priekopová prepadlina Parkaň, niekedy označovaná i tajomným názvom Zloskalka.

Vrch Mindžová je prístupná po značených turistických chodníkoch z obcí Lipovce (cca 3.5km), Uzovské Pekľany či Hermanovce (cca 5km). Výstup vám zaberie asi 1.5 hodiny. Trasa nie je náročná, a preto je vhodná aj pre menej zdatných turistov.

 

Zdroj: kamnavylet.sk

Pozri tiež:

Lyžiarsky areál a rekreačné stredisko Búče

Lyžiarsky areál a rekreačné stredisko Búče – Renčišov sa rozkladá v krásnej prírode v pohorí Bachureň. Vďaka jeho polohe a nadmorskej výške nemá počas zimy núdzu o prírodný sneh

Jaskyňa Zlá diera

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňón je malebnou rokľovitou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Je dlhá asi 2 km, má strmé svahy a

Roklina Voroblík

Divoká roklina Voroblík nachádzajúca sa v pohorí Branisko, neďaleko osady Lačnov, je skutočným prírodným klenotom východného Slovenska. Pyšní sa vzácne nedotknutou prírodou s veľkým množstvom malých vodopádov, miskovitých priehlbín zvaných krútňavové hrnce či zaujímavých skalných útvarov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL8.21 km
Troja8.22 km
Bowling u Piťa8.27 km
Pizzeria Biely Dom8.75 km
Hotel Torysa ***9.87 km
Kaštieľ Péchy5.15 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany7.52 km
Penzión - Renesance Restaurant7.84 km
Troja8.22 km
Hotel Mladosť **8.78 km