lipovce4

Minerálne pramene Salvator a Sultán

Minerálne vody boli v okolí Lipoviec a Šindliara známe už v dávnej minulosti, keď slúžili miestnym obyvateľom ako zdroj pitnej vody pod miestnym názvom Slacvina. Podľa nedoložených zdrojov ich v stredoveku poznali už mnísi templári, ktorí sídlili na jednom z vrchov pohoria Branisko. V druhej polovici 17. storočia tu rodina Szinyei-Merse, ktorá vlastnila Lipovce, zriadila kúpele. Budovy osadené na stĺpoch architektonicky harmonizovali s prostredím nádherného parku, a boli skrášlené bohatými maľovanými ozdobami – ciframi. Dodnes sa celému kúpeľnému areálu hovorí Cifrovaná. Kúpele boli miestom na liečenie, ale i spoločenský život vyšších vrstiev Šariša. Popularita kúpeľov postupne klesala, najmä v dôsledku častých zmien majiteľov, naopak obľúbenosť minerálnej vody stúpala. Novým majiteľom Cifrovanej sa v roku 1882 stal Augustín Schultész, ktorý upustil od prevádzky kúpeľov a upriamil sa na obchod s minerálnou vodou.

lipovce3

Minerálnu vodu začal plniť do fliaš pod názvom Salvator (Spasiteľ), ktorá sa vyvážala takmer do celej Európy, a vzhľadom na svoje zloženie vydržala aj cestu do USA a Kanady. Po znárodnení podniku v roku 1942 ostalo jeho právoplatným majiteľom mesto Prešov a od roku 1948 bol spolu so všetkými minerálnymi prameňmi daný do správy Východoslovenských žriediel, ktoré distribuovali 350 000 hektolitrov minerálnej stolovej vody za rok. Najvýdatnejší a najviac známy je hlavný prameň Salvator medzi Šindliarom a Lipovcami, ktorý je najstarším upraveným zdrojom vody v okolí. V Šindliari sú pre voľný odber zachytené tri pramene Sultán, ktorý sa nachádza v parčíku v strede obce a dva pramene na vyšnom konci. Začiatkom 20. storočia existovala plniareň vody aj v Šindliari, z ktorej expandovala minerálna voda pod obchodným názvom Sultán. Tá však bola počas II. svetovej vojny zničená a jej prevádzka sa už neobnovila.

sindliar3

Prírodná minerálna voda Salvator je vysoko mineralizovaná kyselka. Má zo všetkých slovenských minerálnych vôd najvyšší obsah horčíka. Celková mineralizácia dosahuje hodnotu 3 570 mg/l. Voda má liečivé účinky pri chorobách tráviaceho ústrojenstva a látkovej výmeny. Jej pitie sa odporúča aj pri tvorbe močových kameňov a dne. Naberanie vody z prameňa Salvator pri ceste je na vlastné riziko. Pri prameni totiž dochádza k hromadeniu oxidu uhličitého, ktorý je ťažší ako vzduch a kyslík, preto sa hromadí pri zemi, čo môže spôsobiť zadusenie.

lipovce1

Vlastnosti

  • Prírodný minerálny zdroj
  • Mineralizácia 3 100 – 3 800 mg/l
  • Teplota vody 12°C – 16 °C
  • Plnenie

 

Pozri tiež:

Prírodná rezervácia Salvátorské lúky

Prírodná rezervácia Salvatorské lúky sa nachádza v Prešovskom kraji v katastrálnom území obci Lipovce a Šindliar. Jej celková rozloha je 2,68 ha . Za prírodnú rezerváciu bola

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL11.29 km
Troja11.33 km
La Cucaracha11.36 km
Bowling u Piťa11.49 km
Pizzeria Biely Dom11.85 km
Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park5.41 km
Kaštieľ Péchy5.41 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany10.87 km
Penzión - Renesance Restaurant11.19 km
Troja11.33 km