Mlynicka dolina, Martin Vavřik

Mlynická dolina

Mlynická dolina je 6 km dlhá terasovitá dolina ľadovcového pôvodu. Táto dolina ústi už pri Štrbskom plese a pokračuje smerom na severozápad. Zo západu je ohraničená Soliskovým hrebeňom, zo severu Štrbským štítom a z východu hrebeňom Bášt.

Mlynickú dolinu poznali už dávno pred založením osady lovci, bylinkári, baníci a pastieri, ktorí pre svoje stáda zakladali soliská. Dolina má názov odvodený od potoka Mlynica, ktorý kedysi poháňal vodné mlyny. Je bohatá na prírodné krásy. 

Preteká ňou potok Mlynica, ktorý na jednej z jej skalných terás vytvára pôsobivý vodopád zvaný Skok. V doline sa nachádza i niekoľko plies. Pre jedinečné formy reliéfu je Mlynická dolina národnou prírodnou rezerváciou. Dolina je vďaka značkovaným turistickým chodníkom prístupná širokej návštevníckej verejnosti.

Štrbské pleso (1 346 m n. m.)

Najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso na slovenskej strane Tatier, ktoré sa rozprestiera v ústí Furkotskej a Mlynickej doliny. Štrbské pleso je 5. najväčšie v Tatrách a 2. najväčšie na slovenskej strane. Pleso, ktoré vzniklo v nižších polohách ako následok ustupujúceho ľadovca. V osade Štrbské Pleso sa nachádza športový areál s možnosťami pre lyžiarov a bežkárov.

Vodopád Skok (1 789 m n. m.)

Mohutný vodopád v strede Mlynickej doliny. Je viditeľný už od Štrbského plesa. Pozdĺž vodopádu vedie turistický chodník. Nad vodopádom sa nachádza Pleso nad Skokom.

Vodopád Skok, Zdroj: Jano Štovka
Vodopád Skok, Zdroj: Jano Št...

Plesá v Mlynickej doline

V horných polohách doliny pozdĺž turistického chodníka sa nachádza niekoľko vysokohorských plies: Nižné a Vyšné Kozie plesá, Capie pleso (2 075 m n. m.) a najvyššie položené Okrúhle pleso nad ktorým sa vypína Štrbský štít (2 381 m n. m.).

Východisko na túry: zo Štrbského Plesa - žltá značka

 

Zdroj: kamnahory.sk, vypadni.sk, tatry.sk

Zdroj titulná foto: Martin Vavřík – Vlastné dielo

Pozri tiež:

Štrbské pleso (Vysoké Tatry)

Štrbské pleso (1 346 m n. m.) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. Počas celého roka očarí nádhernou scenériou s pohľadom na štíty Vysokých Tatier. V lete patrí k obľúbeným aktivitám

Vodopád Skok (Vysoké Tatry)

Vodopád Skok (1730 m n. m.) Vodopád Skok (na Mlynickom potoku) je so svojimi 25 metrami výšky tretím najväčším vodopádom na slovenskej strane Vysokých Tatier. Túra k vodopádu Skok je

Areál snov Štrbské pleso

Areál snov v Mlynickej doline na Štrbskom plese je vydareným technickým dielom, ktorého kvality vyskúšalo a ocenilo už mnoho športovcov z celého sveta.

Capie pleso

Dominantou krásnej Mlyneckej doliny je očarujúce vysokohorské Capie pleso. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 070 m n. m. a rovnako ako aj iné plesá vo Vysokých Tatrách, aj toto vzniklo pôsobením ľadovca.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Horský Hotel Popradské pleso *2.32 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*2.32 km
Hotel SOLISKO****2.97 km
Hotel Toliar***3.12 km
Hotel PATRIA****3.12 km
Chata pod Soliskom0.78 km
Solisko Cottage0.78 km
Horský Hotel Popradské pleso *2.32 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*2.32 km
Hotel SOLISKO****2.97 km