vt041

Modré pleso

Vo Vysokých Tatrách, v Hornej časti Malej Studenej doliny, sa nachádza jazero Modré pleso. Leží v nadmorskej výške 2192 m, čo z neho robí najvyššie položené pleso v Tatrách. Jeho rozloha je 0,400 ha a je 73 m dlhé aj široké. Maximálna hĺbka je 4,5 m. Modré pleso je až do leta pokryté snehom a ľadom. Odteká z neho Malý studený potok, ktorý je súčasťou povodia rieky Poprad. Úžasnú prírodnú scenériu dotvára okolie plesa. Na severovýchode sa nad ním hrdo vypína Ľadový hrebeň, severozápadne sú to Sedielko a Široká veža, na juhu sa naskytuje pohľad na Priečne sedlo. 

 

Turistická trasa

Turistika na Modré pleso je možná len v období od 16. júna do 31. októbra. Vedie k nemu zelená turistická značka, ktorá spája Malú Studenú dolinu s Javorovou. Výstup vedie od Téryho chaty a trvá 45 minút. Téryho chata je zároveň ideálnym miestom na ubytovanie a poskytnutie sociálnych služieb. 

 

Kam v okolí

Návštevníci Modrého plesa majú možnosť vychutnať si krásu Malej Studenej doliny. Tento terasovitý prírodný úkaz má dĺžku 4, 5 km a ohraničujú ju Lomnické sedlo z východu, Prostredný hrebeň zo západu a Kotlina Piatich Spišských plies, ktorá leží v jej závere. Dolinou preteká Malý studený potok. Žltá stena a Žltá veža sú ideálnymi miestami na horolezectvo a skialpinisti  si vychutnajú krásu Dolinky pod Sedielkom. 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Skalnatá chata1.19 km
Bilíkova chata3.53 km
Hotel SASANKA**4.75 km
Penzión Paula4.94 km
Hotel SOREA Hutník I.***5.01 km
Skalnatá chata1.19 km
Zamkovského chata1.96 km
Bilíkova chata3.53 km
Penzión Zora4.72 km
Villa MERIBEL4.74 km