vt041

Modré pleso

Vo Vysokých Tatrách, v Hornej časti Malej Studenej doliny, sa nachádza jazero Modré pleso. Leží v nadmorskej výške 2192 m, čo z neho robí najvyššie položené pleso v Tatrách. Jeho rozloha je 0,400 ha a je 73 m dlhé aj široké. Maximálna hĺbka je 4,5 m. Modré pleso je až do leta pokryté snehom a ľadom. Odteká z neho Malý studený potok, ktorý je súčasťou povodia rieky Poprad. Úžasnú prírodnú scenériu dotvára okolie plesa. Na severovýchode sa nad ním hrdo vypína Ľadový hrebeň, severozápadne sú to Sedielko a Široká veža, na juhu sa naskytuje pohľad na Priečne sedlo. 

 

Turistická trasa

Turistika na Modré pleso je možná len v období od 16. júna do 31. októbra. Vedie k nemu zelená turistická značka, ktorá spája Malú Studenú dolinu s Javorovou. Výstup vedie od Téryho chaty a trvá 45 minút. Téryho chata je zároveň ideálnym miestom na ubytovanie a poskytnutie sociálnych služieb. 

 

Kam v okolí

Návštevníci Modrého plesa majú možnosť vychutnať si krásu Malej Studenej doliny. Tento terasovitý prírodný úkaz má dĺžku 4, 5 km a ohraničujú ju Lomnické sedlo z východu, Prostredný hrebeň zo západu a Kotlina Piatich Spišských plies, ktorá leží v jej závere. Dolinou preteká Malý studený potok. Žltá stena a Žltá veža sú ideálnymi miestami na horolezectvo a skialpinisti  si vychutnajú krásu Dolinky pod Sedielkom. 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Skalnatá chata1.19 km
Skalnatá cottage1.19 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)1.66 km
Téry’s Cottage1.66 km
Zbojnícka Cottage2.52 km
Skalnatá chata1.19 km
Skalnatá cottage1.19 km
Téry’s Cottage1.66 km
Schronisko Téry’ego (Téryho chata)1.66 km
Zamkovského chata1.96 km