101. Ladislav Hrivko - Červený Kláštor

Múzeum Červený Kláštor

Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

V srdci malebných Pienin nemožno obísť architektonickú perlu, kartuziánsky kláštor, ktorý vďaka nápaditej červenej streche dostal pomenovanie Červený kláštor. 

Z bohatej histórie:

Magister Kokoš Berzeviczy v roku 1319 daroval Lechnicu spišským kartuziánom, aby si v blízkej Doline sv. Antona postavili kartuziánsky kláštor. Kláštor okrem mohutných múrov dostal červenú krytinu, ktorá mu priniesla i pomenovanie Červený kláštor. Rehoľa kartuziánov tu pôsobila v 14. – 16. storočí. Kartuziani patrili k najprísnejším reholiam s asketickým spôsobom života. Venovali sa hlavne odpisovaniu kníh. V prvej polovici 16. storočia začali kartuziánske kláštory na Spiši upadať. Nepriaznivá politická situácia i lúpežné prepady spôsobili, že kartuziáni Červený kláštor opustili.

 Červené strechy kláštora. Foto: Štovka (MQEP)
Červené strechy kláštora....

V roku 1711 až 1782 v kláštore sídlili kamaldulskí mnísi. Podobne ako kartuziáni, aj kamalduli viedli prísny asketický život. Venovali sa hospodárstvu, včelárstvu, pestovaniu plodín, stromov i liečivých bylín. Kláštor postupne zrenovovali a prestavali v barokovom štýle, v ktorom ho obdivujeme dodnes. 

Založili tiež lekáreň, ktorá sa preslávila aj za hranicami Spiša najmä počas jej spravovania frátrom Cypriánom (1756 až 1775). 

V kamaldulskom období vzniklo v kláštore aj významné literárno-prekladateľské a jazykovedné centrum. Výraznou osobnosťou bol páter Romuald Hadbavný, spoluautor prvého prekladu Písma svätého do západoslovenského jazyka v roku 1750. V roku 1782 bol kamaldulský kláštor zrušený rozhodnutím cisára Jozefa II, ktorý kláštory považoval za neužitočné a teda nepotrebné... Kláštorný komplex bol úspešne reštaurovaný v rokoch 1956 až 1966.

 Refektár (Spoločná jedáleň mníchov). Foto: Jano Štovka (MQEP)
Refektár (Spoločná jedále...

Nenechajte si ujsť:

V priestoroch kláštora sa nachádza niekoľko muzeálnych expozícií. K najvýznamnejším exponátom patrí herbár frátra Cypriána z roku 1766. Vzácne dielo je viazané v tmavej koži a obsahuje 283 vylisovaných exemplárov. Pri každej rastline je uvedený názov po latinsky, nemecky, grécky, poľsky a slovensky. V druhej časti herbára zaznamenal Cyprián svoje poznatky o chorobách a ich liečbe.

 Červený Kláštor, Foto: Jano Štovka (MQEP)
Červený Kláštor, Foto: Ja...

V múzeu môžu návštevníci obdivovať aj zbierku originálnych lekárskych vitrín z 18. storočia, lekárenské váhy vyrobené v Amsterdame v 17. storočí a exemplár 1. slovenskej liekopisnej literatúry (tzv. Bratislavská Torkošova lekárenská taxa) z roku 1745. 

Súčasťou expozície je gotický Kostol sv. Antona z konca 14. storočia a vzácne umelecko-historické pamiatky z Červeného Kláštora a severného Spiša. 

 Kostol sv. Antona. Červený kláštor. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Kostol sv. Antona. Červený...

Pred vchodom do kláštora je park, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za chránený areál Pieninské lipy. Chráni 19 starých vzácnych líp.

Počas letnej turistickej sezóny ožíva kláštor rozmanitými podujatiami, koncertmi, predstaveniami pre deti a zábavno-náučnými programami pre návštevníkov.

 Vzácne zápisy. Červený kláštor. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Vzácne zápisy. Červený kl...

Lietajúci mních Cyprián

Fráter Cyprián pochádzal zo Sliezska a do Červeného kláštora prišiel v roku 1756. Bol všestranne vzdelaný, zaoberal sa medicínou, botanikou, farmáciou, mechanikou aj kozmológiou. Vďaka nadšeniu pre vedu si vyslúžil prezývku „majster tisícich remesiel”Liečil odvarmi z bylín a tinktúrami, naprával zlomeniny a púšťal žilou. Jeho zásluhou sa kláštorná lekáreň stala známou v širokom okolí.

Okrem významného diela – herbára v 5 jazykoch – sa preslávil aj údajným pokusom o zostrojenie lietajúcich krídel. Na tých mal podľa legendy zletieť z Troch korún v Pieninách. Jedna legenda hovorí, že anjel jeho odvážny počin potrestal a mních sa zmenil na kamennú vežu, ktorá sa dodnes nazýva Mních. Druhá verzia vraví o tom, že o pokusoch s lietaním sa dozvedela cirkevná vrchnosť, ktorá „čertov lietajúci voz” prikázala spáliť. Udalosť dokumentuje zápis z čias okolo roku 1760 od istého rimavskosobotského profesora:

Bol som v Spišskej Belej na námestí, keď tam z príkazu nitrianskeho arcibiskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spálili čertov voz. ...Fráter Cypriánus si pripol čertovu mašinu na vrchu Troch korún a s jej pomocou doletel až k Morskému oku. Pán biskup nebol pri exekúcii prítomný, ale nemali sme možnosť ani vidieť mnícha, ktorého odviedli na miesto, odkiaľ už viac neuvidí hory a nebude v pokušení, aby znovu lietal...” 

Či je legenda o lietajúcich krídlach pravdivá, nevedno. Isté však je, že Cyprián ako 51-ročný zomrel v Červenom kláštore v roku 1775.

 

Viac na: www.muzeumcervenyklastor.sk

Titulná foto: Ladislav Hrivko, fotosúťaž Choď a foť 2017

 

POZRI TIEŽ:

Cesta minerálnych prameňov

Na severnom Spiši láka turistov aj nezvyčajná Cesta minerálnych prameňov. Turistická trasa spája 12 minerálnych prameňov naprieč celým regiónom. Zahŕňa najvýznamnejšie, ale

Haligovské skaly

Haligovské skaly s rozlohou 63 hektárov sa nachádzajú v prostredí Národného parku Pieniny. Vápencové hrebene, ktoré sa týčia 300 metrov nad údolím potoka Lipník ponúkajú

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov0.38 km
Goralská reštaurácia u Petríka1.14 km
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka1.18 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka1.18 km
Penzión Pltník1.18 km
Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov0.38 km
Obecný penzión Červený Kláštor1.10 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka1.18 km
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka1.18 km
Penzión Pltník1.18 km

Aktuálne podujatia: