Múzeum-J.M.Petzvala-10

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej, je jednou z vysunutých expozícii Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré sa ako jediné na Slovensku zameriava na históriu vedy a techniky na tomto území.

Expozícia zachytáva vývoj fotografickej a kinematografickej techniky na pozadí života a diela J. M. Petzvala v jeho rodnom dome.

Najväčšou vedeckou zásluhou, ktorú má J. M. Petzval, je objav aplikácia vedecky podloženej metódy výpočtu (1840) i konštrukcie špeciálneho účelového objektívu

Výrobcom týchto objektívov bol Voigtländer, ale Petzval s ním nielenže nezbohatol, ale mal aj osobné konflikty, pretože neuzavrel dopredu dohodu o predaji. Pri tejto príležitosti je známy svojim výrokom: 

 

"Podmanil som si svetlo, mám ho v hrsti, ale na svete je ešte príliš veľa tmy." J. M. Petzval 

 

Medzi úspechy tohoto svojrázneho profesora, označovaného i ako krstného otca modernej optiky patria viaceré vynálezy: princíp divadelného ďalekohľadu, nový typ zväčšovacieho a projekčného prístroja, zdokonalenie mikroskopu i svetlometu. 

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Jozef Maximilián Petzval – priekopník geometrickej optiky sa stal aj čestným členom Jednoty českých matematikov (1881). Je to trochu symbolické, lebo možno jeho otec pochádzal z Lodenice pri Znojme a pôvodne sa volal Peczival.

 

V expozícii je sústredených vyše 600 exponátov dokumentujúcich históriu fotografickej optiky. V centre pozornosti je dokumentácia Petzvalových objavov vrátane jeho najslávnejšieho objektívu.

Návštevník má možnosť oboznámiť sa s vývojom fotografických pomôcok od plynových lámp až po kopírovacie stroje. Za pozornosť stojí unikátna zbierka uzávierok fotoaparátov.

Osobitná časť expozície je venovaná počiatkom kinematografie, do vývoja ktorej takisto významne zasiahol Petzval svojim objavom.

Zdroj: Slovenské technické múzeum Košice

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka7.02 km
Hotel Kontakt12.64 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy15.05 km
Hotel Hubert **** Vital Resort20.84 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka22.54 km
CROCUS Kežmarské Žľaby11.58 km
Hotel Kontakt12.64 km
Grandhotel Praha13.80 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy15.05 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy15.05 km